HomeKultura

Poznań: Trwa zbiórka na pomnik Bohdana Smolenia

Poznań: Trwa zbiórka na pomnik Bohdana Smolenia

Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu zaprasza do udziału w publicznej zbiórce „Smoleń Wiecznie Żywy”. Celem akcji jest zebranie funduszy na wzniesienie w Poznaniu pomnika upamiętniającego Bohdana Smolenia – słynnego artystę satyryka i kabareciarza, jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy wielkopolskiej kultury.

Krzysztof Deszczyński, będący prezesem Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu, ale również bliski współpracownik oraz przyjaciel artysty, podkreśla, że projekt pomnika, który miałby uhonorować jednego z członków kultowego Kabaretu Tey jest już gotowy.

 

 

– Wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu zorganizowaliśmy konkurs na projekt pomnika. Wygrał Piotr Socha. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Komisje Polityki Przestrzennej oraz Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania – mówi Deszczyński. Najprawdopodobniej pomnik Bohdana Smolenia będzie znajdować się na skwerze pomiędzy ulicą Rybaki a Strzałową, nieopodal Charlie Monroe Kina Malta. Nie ma wątpliwości, że Bohdan Smoleń był jednym z najważniejszych symboli stolicy Wielkopolski.

 

W 2007 roku założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia w Baranówku pod Mosiną. Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku. Pieniądze na budowę pomnika można wpłacać na specjalne konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu: 85 1090 1346 0000 0001 0456 0212 z dopiskiem „POMNIK SMOLEŃ WIECZNIE ŻYWY”.

 

aip

COMMENTS