HomeWielkopolskie

Poznań: Marsz Na Tak przeszedł ulicami miasta – Światowy Dzień Zespołu Downa

Poznań: Marsz Na Tak przeszedł ulicami miasta – Światowy Dzień Zespołu Downa

W czwartek, 21 marca w Poznaniu odbył się niezwykły Marsz Na Tak z placu Adama Mickiewicza na plac Wolności. Z jakiej okazji?

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia ubieramy skarpetki nie do pary, które symbolizują dodatkowy, trzeci chromosom, którego istnienie powoduje Zespół Downa, a także niedopasowanie społeczne, z jakim borykają się osoby, które na niego cierpią. Wkładając skarpetki nie do pary w czwartek, 21 marca, możemy zademonstrować swoją solidarność z tą grupą osób. Dodatkowy chromosom powoduje zespół wad wrodzonych.

 

Z reguły wiąże się z niepełnosprawnością intelektualną (choć w bardzo różnym stopniu), częstym problemem osób z zespołem Downa są też wady wzroku, wady słuchu. Rzadziej występują wrodzone wady serca, przewodu pokarmowego itp. Obecność dodatkowego chromosomu skutkuje charakterystycznym wyglądem.

 

– Wkładanie skarpetek nie do pary to sposób na zamanifestowanie solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich afirmację – mówi Anna Wiktor z poznańskiego Stowarzyszenia Na Tak. – My dziś z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa zorganizowaliśmy przemarsz z placu Adama Mickiewicza na plac Wolności. Tam do godz. 14 na wszystkich, którzy chcą zarazić się naszym entuzjazmem czekają atrakcje.

 

MON aip

COMMENTS