5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznaj historię Światowych Dni Młodzieży

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

27 lipca rozpoczyna się pielgrzymka papieża Franciszka do Polski. Ojciec Święty będzie przewodniczył 31. Światowym Dniom Młodzieży, które rozpoczęły się już wczoraj (26 lipca) i potrwają do 31 lipca. Jest to drugie takie spotkanie w Polsce, po zgromadzeniu w Częstochowie w 1991 roku, które zwołał Jan Paweł II.

 
Papież Polak ustanowił Światowe Dni Młodzieży w 1985 roku. Jego orędzie, skierowane wówczas do młodych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

 

W pierwszym spotkaniu w Rzymie wzięło udział 300 tysięcy osób. Od tamtego czasu, co roku młodzi z całego świata gromadzą się w Niedzielę Palmową wokół swych duszpasterzy na szczeblu diecezjalnym. Z kolei co dwa-trzy lata w wybranym mieście są organizowane spotkania międzynarodowe. Dzieło zainicjowane przez papieża Polaka kontynuował Benedykt XVI, a obecnie Franciszek.
Jan Paweł II zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży. Po śmierci papieża Polaka jego dzieło kontynuował Benedykt XVI. Przewodził trzem zgromadzeniom: w 2005 roku w Kolonii w Niemczech, w 2008-mym w australijskim Sydney oraz w 2011 roku w Madrycie w Hiszpanii. Jego następca Franciszek spotkał się z młodymi w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku.
Dotychczas Światowe Dni Młodzieży odbyły się między innymi w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Denver, Paryżu i Rzymie. Największe zgromadzenie miało miejsce w Manili na Filipinach w 1995 roku, gdzie przybyło około 4-ech milionów osób.
Polska była gospodarzem ŚDM w sierpniu 1991 roku. Wtedy na zaproszenie Jana Pawła II do Częstochowy przyjechało milion 600 tysięcy młodych katolików z 80-ciu krajów świata. Towarzyszyło im hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów”. Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy na ŚDM spotkali się ludzie z byłego bloku wschodniego i zachodniego, w tym liczna grupa pielgrzymów ze Związku Radzieckiego.

Ustanowienie Dni Młodzieży poprzedziły dwa międzynarodowe spotkania zorganizowane z inicjatywy Jana Pawła II. Pierwsze – w Niedzielę Palmową w 1984 roku w Rzymie, kolejne – rok później także w Niedzielę Palmową z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Tego dnia, 31 marca 1985 roku papież opublikował i przekazał swój pierwszy List Apostolski do Młodych całego świata, który dał początek Światowym Dniom Młodzieży. Za oficjalną datę ich utworzenia uznaje się 20 grudnia 1985 roku, kiedy to Jan Paweł II ogłosił ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.
ŚDM towarzyszą dwa Symbole – Krzyż Roku Świętego oraz kopia ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego – Salus Populi Romani. Znajdują się one w centralnym miejscu międzynarodowych spotkań, a w okresie przygotowań pielgrzymują po kraju, który je organizuje. Przypominają o celu ŚDM, którym jest głębsze poznawanie Jezusa w Tajemnicy Odkupienia oraz zawierzenie życia Matce Bożej.
Drewniany krzyż, nazywany Krzyżem Światowych Dni Młodzieży został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Podczas uroczystości otwarcia młodzi ludzie wnieśli go do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu.
Od tej pory krzyż był obecny na wszystkich kontynentach. Przy nim modlono się między innymi, w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ, a także w szkołach, szpitalach i więzieniach.
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani towarzyszy ŚDM od 2000 roku. Należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Oryginał znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej, dokąd rzymianie pielgrzymują w różnych intencjach. Tam też rozpoczyna i kończy swoje podróże apostolskie papież Franciszek.
Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga VI wieku, kiedy mieszkańców miasta trawiła epidemia dżumy. W 590 roku papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w procesji, prosząc o ocalenie. Wówczas, według świadectw, ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a niedługo potem zaraza ustąpiła.
Ten wizerunek Matki Bożej po raz pierwszy został wystawiony na ŚDM w 2000 roku przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata w Rzymie. W 2003 roku Jan Paweł II powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie. Uważa się, że poprzez ten gest przekazał młodzieży swoją dewizę, powtórzoną w później w testamencie, czyli zawołanie „Totus Tuus” – „Cały Twój”.

“Wy jesteście młodzi, a papież jest stary i trochę zmęczony. Ale identyfikuje się jeszcze z waszymi oczekiwaniami i nadziejami”. Jan Paweł II

„Totus Tuus” jest cytatem z modlitwy z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. W przekładzie znaczy to: „Jestem cały Twój i wszystko, co moje, do Ciebie należy. Przyjmuję Ciebie całym sobą. Daj mi Swoje serce, Maryjo”.
„Totus Tuus” było zawołaniem Karola Wojtyły od święceń biskupich w 1958 roku. Hasło to znajduje się na ścianie Pałacu Apostolskiego w Watykanie pod portretem Mater Ecclesiae – Matki Kościoła. Mozaika została tam umieszczona z woli Jana Pawła II w grudniu 1981 roku, w podziękowaniu za obronę Matki Bożej podczas zamachu na jego życie.

TS/IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520