HomeUSA

Pożary lasów pustoszą środkową Kalifornię

Pożary lasów pustoszą środkową Kalifornię

Pożary lasów pustoszą środkową Kalifornię. Spłonęło tysiąc pięćset budynków, a kolejnych kilka tysięcy jest zagrożonych. Gubernator Kalifornii wprowadził stan nadzwyczajny w trzech hrabstwach w rejonie San Francisco i Sacramento. 

W środkowej Kalifornii jest dziewięć groźnych pożarów. Łącznie ogień strawił obszar o powierzchni 22 tysięcy hektarów. Najgroźniejszy pożar wybuchł w rejonie Santa Rosa na północ od San Francisco. Mieszkańcy tysięcy domów zostali zmuszeni do ewakuacji. Wielu z nich uciekało w środku nocy z przerażeniem obserwując zbliżający się ogień. Kilka dróg zostało zamkniętych. W wielu miejscach unoszą się kłęby gęstego dymu.
Stan nadzwyczajny wprowadzony przez gubernatora Jerry’ego Browna obowiązuje w trzech hrabstwach – Napa, Sonoma i Yuma. Dzięki niemu można wygospodarować dodatkowe środki na tymczasowe schroniska i wsparcie władz lokalnych. Z ogniem walczą setki strażaków, ale na razie bezskutecznie. Akcje gaszenia pożarów utrudnia niska wilgotność i silny wiatr, który w porywach przekracza 80 kilometrów na godzinę.
`Władze Kalifornii apelują do mieszkańców, by bezwzględnie podporządkowywali się nakazom ewakuacji, ponieważ wiatr często zmienia kierunek, a ogień przesuwa się bardzo szybko.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Marek Wałkuski, Waszyngton/mcm/dydCOMMENTS