HomeŚwiat

“Pożar katedry Notre Dame był dla wierzących rekolekcjami Wielkiego Tygodnia”

“Pożar katedry Notre Dame był dla wierzących rekolekcjami Wielkiego Tygodnia”

Ksiądz profesor Robert Skrzypczak mówi, że pożar katedry Notre Dame był dla wierzących rekolekcjami Wielkiego Tygodnia.

Zwraca uwagę, że zniszczenie świątyni, miejsca przechowywania relikwii korony cierniowej Chrystusa, u progu Wielkiego Tygodnia ma symboliczne znaczenie. Ksiądz Robert Skrzypczak porównuje je do zniszczonej świątyni jerozolimskiej, której do dziś nie odbudowano
Zachowała się tylko część świątyni – ściana płaczu, ufundowana przez ubogich. „Ciśnie się analogia do zburzenia świątyni jerozolimskiej i interpretacji proroczej: Bóg dopuszcza do zniszczenia jako znak odstępstwa Izraela od wiary w Boga jedynego; tak jak wyście uderzyli w Przymierze, jak ja uderzę w to co jest chlubą waszych oczu i dumą waszego serca” – powiedział ksiądz Skrzypczak.
Zwrócił uwagę, że być może pożar katedry Notre Dame poruszy zlaicyzowaną Europę i Francuzów, którzy nie reagowali na wiele profanacji. “Media i ich odbiorcy nie reagowali na podpalenia kościołów, zniszczenia figur świętych, kradzieże komunikatów, czy nawet profanacje najświętszego sakramentu. “Nie reagowano jak należało zareagować po katolicku, to znaczy modlitwą ekspiacyjną, rekonsekracją, jakąś reakcją w postaci postu” – podkreślił ksiądz Skrzypczak. Wyraził nadzieję, że Kościół francuski, odrodzi się godny miana „pierwszej córy Kościoła”, które zobowiązuje. „Miejmy nadzieję, że potrzebujemy pewnego paroksyzmu cierpienia, by potem przyszło zmartwychwstanie” – podkreślił ksiądz profesor.
Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł wieczorem, w miniony poniedziałek. Objął cały dach i wnętrze świątyni. Udało się uratować większość zabytków z katedry, w tym skarbiec świątyni z relikwiami Korony Cierniowej Chrystusa i tuniką świętego Ludwika.
Z apelem do Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre-Dame w Paryżu zwrócił się arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Apel wsparło Polskie Radio. “To piękne wezwanie do wszystkich Polaków. I tych wierzących, dla których zniszczenie świątyni w Paryżu to strata podwójna, bo dotyczy miejsca kultu, ale i do tych, dla których katedra Notre Dame jest czymś wyjątkowym w znaczeniu kulturowym” – powiedział prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
Pomoc można przekazywać za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez wpłaty na konto Caritas Polska. Szczegółowe informacje na temat akcji znajdują się na stronie internetowej notredame.polskieradio24.pl.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/dwCOMMENTS