HomeTechnologie

Powstała mapa zasięgu sieci 5G. Możesz sprawdzić, czy Cię obejmuje

Powstała mapa zasięgu sieci 5G. Możesz sprawdzić, czy Cię obejmuje

Pierwsza komercyjna sieć 5G działa już w Polsce. Jej operatorem jest Plus, który udostępnił mapę, dzięki której każdy może sprawdzić, czy jest w jej zasięgu. Ministerstwo Cyfryzacji zakłada, że do końca roku sieć 5G będzie dostępna w Polsce na szeroką skalę.

5G to najnowszy standard mobilnej komunikacji. Pozwala na szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń. Charakteryzuje się wyższą niezawodnością niż sieci funkcjonujące obecnie (2G, 3G i 4G/LTE). Sieć 5G pozwoli też wdrożenie całkowicie nowych zastosowań, szczególnie w gospodarce.

 

Jak dotąd komercyjną sieć 5G na terenie naszego kraju uruchomił tylko jeden operator – sieć Plus. Pierwsze stacje pracują w 7 miastach: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. W ich zasięgu znajduje się 900 tysięcy osób. Czy znajdujesz się w zasięgu sieci? Możesz to sprawdzić na interaktywnej mapie, którą zamieścił operator.

 

Czym różni się 5G od wcześniejszych sieci?

 

 

5G – wzrost prędkości O ile szybsza jest sieć 5G od poprzedniczek? Różnica jest olbrzymia. Mowa tu o transferze danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Pozwoli tu nie tylko na szybsze surfowanie w internecie czy pobieranie plików (np. filmów), ale przede wszystkim znajdzie zastosowanie choćby w branży gier komputerowych, w której polscy przedsiębiorcy konkurują z liderami rynku światowego.

 

5G – minimalne opóźnienia Opóźnienia w transferze danych ograniczono do kilku milisekund (tysięcznych części sekundy). Ma to ogromne znaczenie w przypadku dziedzin takich jak choćby transport autonomiczny czy zdalna medycyna.

 

5G – niezakłócona obsługa nawet miliona urządzeń 5G umożliwia niezakłóconą obsługę nawet miliona urządzeń wymagających dostępu do sieci zlokalizowanych na kilometrze kwadratowym. To otwiera drogę do dalszego rozwoju internetu i zupełnie nowych jego zastosowań. To także warunek rozwoju inteligentnych miast czy inteligentnego rolnictwa.

kk aipCOMMENTS