Powstała aplikacja do słuchania alternatywnych ścieżek dźwiękowych w kinach

Powstała aplikacja do słuchania alternatywnych ścieżek dźwiękowych w kinach

Powstała aplikacja na smartfony umożliwiająca słuchanie w kinach alternatywnych ścieżek dźwiękowych, takich jak audiodeskrypcja czy wersja lektorska. W warszawskim kinie Elektronik zaprezentowano projekt “AudioMovie”. Jego kierownik Anna Jankowska wyjaśnia, że aplikacja ma ułatwić swobodny odbiór filmów osobom, które mają na co dzień ograniczony dostęp do kultury. Tłumaczy, że aplikacja została stworzona z myślą o osobach nienadążających z czytaniem napisów – dyslektykach i seniorach, a także o niewidzących i niedowidzących, ponieważ kina rzadko posiadają odpowiedni sprzęt do odsłuchania audiodeskrypcji. Jak dodaje, również obcokrajowcy dzięki “AudioMovie” będą mogli obejrzeć polskie filmy w dowolnym języku.

Anna Jankowska liczy na włączenie się dystrybutorów filmowych w dalszy rozwój aplikacji. “AudioMovie jest z naszej strony pewnego rodzaju playerem, do którego teraz musimy włożyć zawartość” – mówi. Przypomina, że w 2016 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej wprowadził wymóg wyprodukowania ścieżki z audiodeskrypcją dla producentów filmów fabularnych i pełnometrażowych filmów animowanych ubiegających się o dofinansowanie. Jak dodaje, dystrybutor będzie mógł umieścić już przygotowaną audiodeskrypcje w bazie “AudioMovie”.
Z aplikacji będzie można skorzystać za darmo i pobrać bezpośrednio na smarfona. Do obioru aplikacji przystosowano 4 kina w Polsce: Kino Elektronik w Warszawie, Kino Helios w Sosnowcu, Kino Pod Baranami w Krakowie i Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

IAR/Agata Woźniak/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0