Powstał film o tajnym Archiwum Getta Warszawskiego. Kręcono go w stolicy

Powstał film o tajnym Archiwum Getta Warszawskiego. Kręcono go w stolicy

Tajne Archiwum Getta Warszawskiego powstało w 1940 roku. Miało być dowodem na zagładę Żydów polskich. Przetrwało wojnę i znalazło się w archiwach. Przez lata Archiwum Ringelbluma było dostępne tylko dla garstki. Dziś losy zbioru stają się tematem produkcji filmowej. 

Chciał za wszelką cenę ocalić pamięć o getcie warszawskim. Emanuel Ringelblum założył organizację Oneg Szabat (radość soboty). Razem z literatami, nauczycielami i społecznikami gromadził dokumenty pokazujące życie w getcie. Potem – w 1943 roku – schował je w bańkach po mleku i metalowych skrzynkach. Dwie z trzech części udało się znaleźć – w piwnicach przy ul. Nowolipki 68 i Świętojerskiej 34.

 

Teraz, historię Ringelbluma oraz samego archiwum, możemy śledzić także na ekranie. W Rzymie premierowo pokazano film „Kto napisze naszą historię” opowiadający o losach wielkiej kolekcji. Dokument kręcono m.in. w Warszawie. Wyprodukowała go Nancy Spielberg. – Po stworzeniu przez mojego brata Stevena przejmującego filmu pt. „Lista Schindlera”, a następnie założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak „Kto napisze naszą historię”, które dzielą się tymi niesamowitymi opowieściami ze światem” – powiedziała Nancy Spielberg.

 

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Reżyserem filmu Roberta Grossman. Zdjęcia kręcono w Warszawie (we wnętrzach w ŻIH i WFDiF) i w Łodzi. Film będzie można zobaczyć 12 listopada, na podczas otwarcia 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiego. Kolejne projekcje przewidziane są 27 27 stycznia 2019 roku w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Tytuł: Kto napisze naszą historię Reżyseria: Roberta Grossman Producent: Katahdin Productions Producent: Roberta Grossman, Katahdin Productions Executive Producer: Nancy Spielberg, Anna Różalska Koprodukcja: Match&Spark;, ARTE/NDR, EC1 Łódź – Miasto Kultury oraz Warszawski Mazowiecki Fundusz Filmowy

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0