HomePOLSKA

Powstaje krajowy rejestr fizjoterapeutów

Powstaje krajowy rejestr fizjoterapeutów

Powstaje krajowy rejestr fizjoterapeutów. Jest to zgodne z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty. Ponad trzystu osobom wydano już prawo wykonywania zawodu.

Doktor Maciej Krawczyk – prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów szacuje, że o takie prawo będzie ubiegało się blisko 50 tysięcy osób. Kilkanaście tysięcy fizjoterapeutów wyjechało za granicę, poza tym, pewna grupa osób obecnie udzielająca świadczeń z zakresu fizjoterapii nie ma odpowiednich kwalifikacji i nie uzyska prawa wykonywania zawodu – podkreśla prezes.
Rejestr fizjoterapeutów ma być kompletny do końca maja przyszłego roku. Każdy pacjent będzie mógł sprawdzić kwalifikacje swego fizjoterapeuty na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Kamila Górniak z Fundacji SMA, mama Sebastiana z rdzeniowym zanikiem mięśni, podkreśla, że rejestr ułatwi szukanie skutecznej pomocy. Mówi, że obecnie pacjenci nie są w stanie znaleźć odpowiedniej osoby do opieki nad chorym dzieckiem czy dorosłym. Fizjoterapeuci nigdzie nie są rejestrowani, nie wiadomo jakie mają kwalifikacje, jaką skończyli szkołę i jakie mają doświadczenie. Dlatego szukanie odpowiedniego fizjoterapeuty jest zbyt długie i kosztownie zdrowotnie.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek – Żelazko zapewniła, że polscy pacjenci mogą czuć się bezpieczni podczas udzielania świadczeń przez fizjoterapeutów. Podkreśliła, że samorząd zawodowy, który realizuje zadania wynikające z ustawy, jest gwarantem tego, że świadczenia będą udzielane na odpowiednim poziomie przez osoby spełniające określone wymogi.

Góra, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS