HomePOLSKA

Powrót handlu w niedziele? Wiceminister Semeniuk: “Resort gospodarki jest otwarty na dialog”

Powrót handlu w niedziele? Wiceminister Semeniuk: “Resort gospodarki jest otwarty na dialog”

Czy handel w niedziele powróci? Dyskusje na ten temat trwają. Gra toczy się nie tylko o zyski handlowców, ale teraz przede wszystkim o bezpieczeństwo klientów w dobie pandemii. Obrońcy handlowych niedziel twierdzą, że ograniczenia powodują tłok przy kasach w piątki i wydłużanie czasu pracy sklepów aż do granic absurdu. Przeciwnicy tłumaczą, że właśnie handel w niedziele sprowokuje zbyt wielu klientów do wyjść do galerii. Tymczasem wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk zabrała głos w tej sprawie.

– Resort gospodarki jest otwarty na dialog w sprawie zniesienia handlu w niedzielę – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, cytowana przez portal TVN 24.

 

Minister dodała jednak, że “ostateczne decyzje podejmie sztab kryzysowy”. – Kwestia zniesienia zakazu handlu w niedziele z pewnością wymaga systematycznego monitorowania sytuacji epidemicznej w kraju- stwierdziła Wiceszefowa MRPiT. – Z apelem zniesienia zakazu handlu w niedziele zwracają się do resortu różne środowiska, w związku z czym zbierane są argumenty za i przeciw- tłumaczyła. – Resort gospodarki jest otwarty na dialog w tej sprawie- dodała.

 

Przypomnijmy, że batalia o powrót handlu w niedziele toczy się od dawna. 12 października senatorowie Koalicji Obywatelskiej wezwali do wycofania zakazu handlu w niedzielę. Ma to pomóc rozładować tłumy w sklepach oraz poprawić sytuację pracowników, którzy często są zmuszani do pracy w nocy.

 

– Dość narażania obywateli, klientów na choroby! Dość zmuszania pracowników do pracy wieczorem, w nocy, a czasem nawet 24 godziny na dobę! – apelował Adam Szejnfeld. – Hipermarkety i supermarkety są miejscem, gdzie w kolejkach tłoczą się dziesiątki, a nawet setki osób. Nie możne być tak, że rząd nawet konsultacje w gronie kilku osób z przedstawicielami opozycji planuje zdalnie przez internet, a skazuje Polaków na to, aby się tłoczyli przy kasach – dodał Marcin Bosacki.

 

Większość Polaków też jest za powrotem handlu w niedziele. Tak wynika choćby z badania wykonanego przez UCE RESEARCH na zlecenie Hiper-Com Poland i Grupy BLIX.

 

    • Za handlem w niedziel opowiedziało się 53,5 proc. badanych,

 

    • 33,7 proc. respondentów jest za niedzielnym zakazem handlu,

 

    • 12,8 proc. ma neutralny stosunek lub nie ma zdania.

 

Likwidacji zakazu handlu w niedziele nie chce natomiast np. Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców oraz Polska Izba Handlu, która twierdzi, że dla małych przedsiębiorców kolejna, zwłaszcza tymczasowa zmiana regulacji dotyczących handlu w niedziele byłaby ogromnym wyzwaniem organizacyjnym i finansowym.

 

A co jeśli cała Polska stanie się czerwoną strefą? Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych są uzależnione od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.

 

aip

COMMENTS