Powiat starogardzki. Szokujące zeznania dzieci w rodzinnym domu dziecka

Powiat starogardzki. Szokujące zeznania dzieci w rodzinnym domu dziecka

Dzieci miały być wyzywane, bite, głodzone, a nawet rażone paralizatorem. Taki los mieli zgotować swoim podopiecznym opiekunowie w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Sucuminie. O sprawie poinformowali reporterzy TVN. Doniesieniem zajęła się już prokuratura i Rzecznik Praw Dziecka.

Podopieczna domu dziecka opowiedziała reporterowi, że już nawet 7-letnie dzieci były wyzywane od szmat. Wychowankowie mieli też usłyszeć, że się do niczego nie nadają i są niczym. “Chłopak nie chciał robić pompek. Został porażony paralizatorem, był kopany w żebra. Powiem szczerze, w domu mama mnie nie uderzyła, a obcy ludzie mnie biją. Byłam duszona i w ogóle” – opowiada jedno z dzieci. Wychowankowie opowiadają też o tym, że agresja nasiliła się, gdy poinformowali dziennikarzy. Pierwsza skarga na zastępczych rodziców do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wpłynęła cztery lata temu. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Sprawę monitoruje Rzecznik Praw Dziecka. Przedstawiciele rzecznika ustalili, że dzieci mówiły też o biciu i wkładaniu ich głowy do toalety.

 

Otrzymaliśmy oświadczenie Stowarzyszenia „Amor Omnia Vincit”, które prowadzi placówkę. Oto ono: “Pragnę poinformować, że z pełnym zdecydowaniem odcinamy się od zarzutów stosowania przemocy oraz znęcania się nad dziećmi i młodzieżą. Obecnie w tej sprawie toczy się postępowanie przygotowawcze i mamy nadzieję, że w związku z tym sprawa zostanie dogłębnie wyjaśniona. Zamierzamy kontynuować swoją działalność w zakresie pieczy zastępczej, jednak uszanujemy wszelkie decyzje odpowiednich organów w tym zakresie, o ile będą brały one pod uwagę dobro dzieci, które obecnie są bardzo przestraszone nagonką medialną, zwłaszcza w mediach społecznościowych, i boją się, że mogą utracić dom. Są one w pełni objęte opieką psychologiczną i pedagogiczną” Z poważaniem Wiceprezes Stowarzyszenia „Amor Omnia Vincit”

 

red. (aip)COMMENTS

WORDPRESS: 0