13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Potomkowie oficerów amerykańskich złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z wizytą w Polsce przebywa dziewięciu potomków oficerów amerykańskich.

Członkowie ich rodzin podczas drugiej wojny światowej byli więzieni w niemieckim obozie Oflag 64 w Szubinie. W Warszawie złożyli dzisiaj kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. We wtorek odwiedzą zachowane budynki, w których przetrzymywano ich bliskich.
Goście z Nowego Jorku oddali hołd polskim żołnierzom, którzy polegli w czasie drugiej wojny światowej. Na Placu Piłsudskiego w ich imieniu mówił Tom Cobb z Oflag 64 Association. „Jesteśmy tutaj, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, obecni jako przedstawiciele rodzin jeńców więzionych w Oflagu 64. Szczątki tego bezimiennego żołnierza, które zostały sprowadzone spod Lwowa, są symbolem wielu polskich poległych żołnierzy. Dzisiaj składamy im wdzięczność za ich ofiarę życia” – mówił.
George Patton Waters, wnuk generała Georga S. Pattona i syn generała Johna Watersa wziętego do niewoli 2 lutego 1943 roku, w rozmowie z Polskim Radiem mówi, że na rodzinach oficerów amerykańskich spoczywa wielka odpowiedzialność w przypominaniu historii ich ojców. „Celem naszej wizyty w Szubinie jest podtrzymywanie pamięci o naszych rodzicach. Jesteśmy dziećmi więźniów drugiej wojny światowej. Pragnę podziękować Polakom, którzy opiekowali się naszymi ojcami. Troszczyli się o to, żeby mieli zapewnione jedzenie, dzięki któremu mogli przetrwać ten czas” – zaznacza.
Historyk Krystyna Piórkowska podkreśla, że Oflag 64 jest ważnym miejscem. Wśród wziętych do niewoli oficerów armii Stanów Zjednoczonych byli podpułkownik John Van Vliet oraz kapitan Donald Stewart. W maju 1943 roku zostali pod przymusem zabrani do Katynia. W Oflagu 64 prowadzili zakodowaną korespondencję z władzami USA w Waszyngtonie. Informowali o tym, że Sowieci dokonali mordu w Katyniu.
W Szubinie w jednym z zachowanych do dzisiaj baraków planowane jest utworzenie izby pamięci. W Zakładzie Poprawczym ma powstać Laboratorium Językowe. Potomkowie oficerów amerykańskich wspierają te działania Ambasady Stanów Zjednoczonych.
Goście ze Stanów Zjednoczonych zakończą wizytę w Polsce w niedzielę. Oprócz Szubina odwiedzą również Częstochowę, Kraków oraz Oświęcim.

IAR/Magdalena Kowalewska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520