10.3 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poszukiwany 19-latek z Wojkowic zginął tragicznie w cementowni w Grodźcu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na terenie nieczynnej Cementowni w Grodźcu na Śląsku doszło do tragedii. W późny czwartkowy wieczór 19-latek wraz z kolegą wybrali się do nieczynnej Cementowni. Niestety młody mężczyzna nie żyje. Spadł z wysokości około 20 metrów. 

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy młodzi mężczyźni wybrali się na teren Cementowni by poćwiczyć. Jeden z nim był miłośnikiem sportów ekstremalnych. Niestety spadł z wysokości około 20 metrów. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, policję oraz prokuratora. – Potwierdzam, wczoraj na terenie nieczynnej Cementowni doszło do zdarzenia. Nie żyje 19-letni mężczyzna. Trwają czynności w tej sprawie- mówi podkom. Paweł Łotocki, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Zlecono już sekcję zwłok 19-latka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że był on uczniem szkoły w Wojkowicach i był poszukiwany.
– W nocy prokurator brał udział w oględzinach ciała 19-latka. Zarządzona została sekcja zwłok, która odbędzie się w piątek lub sobotę. Sekcja ma wyjaśnić, jaka była przyczyna zgonu – mówi Monika Jankowska, szefowa będzińskiej prokuratury. – W sprawie zostało wszczęte śledztwo – dodaje. Nikt nie został jeszcze przesłuchany. Wiadomo na razie, że 19-latek był poszukiwany. Jego zaginięcie zgłoszone zostało we wtorek. Chłopak był uczniem jednej ze szkół w Wojkowicach. [przycisk_galeria] Grodziecka cementownia to jeden z największych poprzemysłowych obiektów województwa śląskiego.
Uruchomiona w 1857 roku, była pierwszym w Polsce i piątym tego typu zakładem na świecie. Zamknięto ją w 1979 roku. W sierpniu 2016 roku rozpoczęło się jej powolne wyburzania. W 2014 roku miasto wysłało zapytanie zapytanie ofertowe do firm w sprawie przygotowania ekspertyzy stanu technicznego 46 obiektów budowlanych cementowni. Zrujnowane budynki dawnego zakładu nie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków.
Plany dotyczące przyszłości Cementowni Grodziec były wielkie, ale na planach się skończyło. W 2009 roku miasto zgłosiło się do unijnego projektu. Dostało 80 tys. euro dofinansowania na projekt, który miał trwać do 2011 roku. Miał on przywrócić świetność obiektom. Przygotowano pełną analizę prawno-ekonomiczną dotyczącą tego miejsca. Na terenie dawnego zakładu odbyły się także warsztaty charette. Podczas warsztatów spotkali się jednocześnie studenci architektury, urbaniści, inwestorzy, przedstawiciele władz samorządowych. W 2010 roku miasto prowadziło rozmowy z osobami, które byłyby skłonne zainwestować w ten obiekt.
Dzięki projektowi cementownią miały się wtedy zainteresować podmioty prywatne, m.in. firma Pro Inwest, która zrewitalizowała Szyb Wilson w Katowicach. Johann Bros, właściciel Pro Inwest, w 2010 roku w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” mówił: – Bardzo zależy nam na tym, aby ten obiekt nie uległ zniszczeniu. Potrzebujemy jednak wielostronnego wsparcia od wszystkich zainteresowanych cementownią. Wszystko w rękach władz Będzina. Według prezydenta Łukasza Komoniewskiego, by cementownia przeszła metamorfozę, trzeba zainwestować nawet 170 mln zł. W 2012 roku na terenie byłej Cementowni odbyła się wizja lokalna, z której jasno wynika, że stan budynków jest fatalny i większość nadaje się już tylko do wyburzenia.

Katarzyna Kapusta aip, Fot. Arkadiusz Gola

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520