Posłowie PO prześwietlają wydatki kancelarii premiera i ministerstw

Posłowie PO prześwietlają wydatki kancelarii premiera i ministerstw

Posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczęli kontrolę parlamentarną w Kancelarii Prezesa rady Ministrów. Poseł Marcin Kierwiński wyjaśnił, że jej celem jest uzyskanie dostępu do wszystkich informacji dotyczących nagród, od 2016 roku do dzisiaj, oraz dostępu do wszystkich informacji dotyczących umów z podmiotami zewnętrznymi. Według Kierwińskiego, zastępca szefa KPRM Paweł Szrot poinformował posłów, że informacje te zostaną im udostępnione jutro.

Posłowie PO zapowiedzieli też przeprowadzenie podobnych kontroli we wszystkich ministerstwach. Poseł Mariusz Witczak powiedział, że resorty zostały wcześniej poinformowane o tym, jakie dokumenty interesują posłów opozycji. Oprócz “wszystkich świadczeń pieniężnych” wypłacanych ministrom, wiceministrom, podsekretarzom stanu i członkom gabinetów politycznych, posłowie PO chcą także uzyskać wgląd w dokumenty dotyczące tak zwanych “wydatków incydentalnych”, czyli umów o pracę i o dzieło oraz zamówień na obsługę marketingową ministerstw.

W zeszłym tygodniu posłowie PiS weszli do urzędów miast w różnych częściach Polski, aby zapoznać się z dokumentami dotyczącymi między innymi nagród i premii dla urzędników, a także wydatków na telefony i paliwo.

Zgodnie z artykułem 19. ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, poseł lub senator ma prawo, jeżeli nie narusza dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały oraz wglądu w działalność organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, a także spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zakładów i przedsiębiorstw państwowych i samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/I.Szczęsna/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0