3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Posłowie PiS składają projekt zmian ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Będą kary za podważanie statusu sędziów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądu Najwyższego jest podyktowany troską o porządek prawny w Polsce i praworządność – argumentują jego autorzy. Nowe przepisy, których projekt został złożony w Sejmie przez PiS, mają regulować odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i kompetencje poszczególnych organów konstytucyjnych.

Projekt, jak powiedział poseł Jan Kanthak , to odpowiedź na działania niektórych sędziów, którzy podważają decyzję podjęte przez KRS i prezydenta. Zakłada między innymi możliwość odsunięcia sędziego od sprawowanej funkcji, jego przeniesienia, czy nałożenia na niego kary finansowej. Nowelizacja ma zapobiegać także ocenianiu legalności orzekania jednych sędziów przez drugich.

„Nie może być bowiem takie sytuacji, że jeden sędzia będzie podważał rolę drugiego sędziego, bo to może działać w obie strony. Sędziowie wyłonieni przez demokratyczną Krajową Radę Sądownictwa mogliby podważać sędziów, którzy zostali powołani przez Radę Państwa i na odwrót, sędziowie powołani przez Radę Państwa mogliby kontestować sędziów powołanych przez demokratyczną KRS” – tłumaczył Jan Kanthak.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował także, że projekt ustawy zakłada regulację sposobu wyboru I prezesa Sądu Najwyższego w przypadku sparaliżowania tego procesu. Podkreślił, że „zabezpieczy to ciągłość funkcjonownia Sądu Najwyższego, na wypadek gdyby nie wszyscy jego sędziowie byli respektowani przez I prezes Sądu Najwyższego”. Dlatego – jak tłumaczy Kaleta – jeśli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania kandydatów prezydentowi na to stanowisko, to głowa państwa samodzielnie wskaże pełniącego obowiązki I prezesa SN, który przeprowadzi tę procedurę.

Jak poinformował Sebastian Kaleta, o sposobie egzekwowania przepisów dyscyplinarnych wobec sędziów decydować będą sądy dyscyplinarne. Dodał, że ani władza wykonawcza ani ustawodawcza nie będą miały na to wpływu.

Nowelizacja zakłada także nałożenie na sędziów obowiązku złożenia oświadczenia, dotyczącego ich działalności pozasędziowskiej . Jak powiedział poseł Jacek Ozdoba, orzekający sędziowie będą musieli poinformować o pracy w fundacjach, czy przynależności do organizacji pozarządowych. W oświadczeniach mają znaleźć się także informacje, dotyczące ich ewentualnej przynależności partyjnej przed objęciem funkcji sędziowskiej.

Poseł Ozdoba powiedział również, że nowelizacja będzie obligowała sędziów do ujawnienia pseudonimów, których używają w internetowych dyskusjach dotyczących polityki. Założeniem przepisu ma być „dbałość o jakość wymiaru sprawiedliwości”.

 

*

 

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel nie wyklucza, że Sejm zajmie się projektami ustaw sądowych na kolejnym posiedzeniu parlamentu. Wczoraj wieczorem grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt zmian ustawy o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym. Przewidują one między innymi kary za podważanie statusu sędziów.

Poseł Radosław Fogiel mówił w radiowej Jedynce, że takie działanie przedstawicieli stanu sędziowskiego prowadzi do chaosu. Jak mówił, PiS chce uniemożliwić sędziom prawo do podważania kompetencji innych sędziów. „Będzie to delikt dyscyplinarny, który będzie mógł skutkować nawet złożeniem z urzędu” – mówił Radosław Fogiel.

Poseł PiS argumentował, że nowe przepisy mają zapobiec anarchizacji systemu prawnego. Jak podkreślił, kwestionowanie przez sędziów prawa innych sędziów do orzekania, jest niedopuszczalne z punktu widzenia konstytucji. „Prezydent w akcie powołania decyduje kto jest sędzią i ma w tym głos ostateczny” – mówił gość Jedynki.

Z projektu wynika, że sędziowie, którzy będą podważali decyzję podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.
Nowelizacja zakłada także nałożenie na sędziów obowiązku złożenia oświadczenia, dotyczącego ich działalności pozasędziowskiej. Nowelizacja będzie obligowała sędziów do ujawnienia pseudonimów, których używają w internetowych dyskusjach dotyczących polityki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jedynka/to/wk

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wczesn./Pilecki/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520