HomePOLSKAMazowieckie

Posłanki .Nowoczesnej apelują do Agaty Dudy ws. aborcji

Posłanki .Nowoczesnej apelują do Agaty Dudy ws. aborcji

 Posłanki .Nowoczesnej zaapelowały we wtorek przed Sejmem do Agaty Dudy. Chcą, żeby zabrała głos ws. pojawiających się pomysłów zaostrzenia prawa aborcyjnego. W związku z tym wysłały do pierwszej damy specjalny list.

Obywatelski projekt ustawy, według którego aborcja ma zostać całkowicie zakazana, wywołał falę społecznych protestów. Przyłączyły się również do nich posłanki z klubu .Nowoczesna. Joanna Scheuring-Wielgus i Katarzyna Lubnauer zwróciły się w imieniu całego klubu do pierwszej damy, aby skomentowała tę sytuację i wyraziła swój stosunek do aborcji.

Dla Joanny Scheuring-Wielgus całkowite zakazanie aborcji jest nieludzkie, dlatego jej zdaniem, żadna kobieta nie może go popierać. – Agata Duda zapewniała, że nie boi się Jarosława Kaczyńskiego i dlatego powinna stanąć po stronie kobiet – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polska Press. Zdaniem posłanki zaostrzenie prawa aborcyjnego będzie skutkowało tym, że pozbawi się kobiety godności. Dodała, że .Nowoczesna jest za utrzymaniem obowiązującego do tej pory kompromisu aborcyjnego z 1993 roku, dlatego w piątek przewidziany marsz protestacyjny. Jego uczestnicy będą sprzeciwiać się wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji.

Zmiany aktualnych przepisów antyaborcyjnych domaga się przede wszystkim Fundacja Pro – prawo do życia. Chce całkowitego zakazania aborcji. Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy zaostrzającej prawo antyaborcyjne zbiera od 2011 roku. Do tej pory zebrano ich ponad 1,5 miliona. W najbliższym czasie projekt obywatelski ma trafić do Sejmu. Jeżeli tak się stanie to odbędzie się debata, podczas której posłowie będą dyskutować nad zamianą aktualnych przepisów.

Obecnie ciążę można przerwać w trzech wypadkach: jeżeli zagrożone jest życie lub zdrowie matki, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu i gdy ciąża pochodzi z czynu zabronionego (np. gwałtu).

COMMENTS