HomePOLSKA

Posiedzenie Sejmu przesunięte na 14 sierpnia. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w najbliższy czwartek

Posiedzenie Sejmu przesunięte na 14 sierpnia. Zgromadzenie Narodowe odbędzie się w najbliższy czwartek

Jednodniowe posiedzenie Sejmu zostało przesunięte z 7 na 14 sierpnia, tak zdecydowało prezydium i konwent seniorów izby niższej parlamentu. Ma to związek z wcześniejszą zmianą w pracy Senatu po tym jak senator Jan Filip Libicki poinformował, że jest zarażony koronawirusem.

Sejm musi poczekać na zakończenie prac legislacyjnych w Senacie nad kilkoma ustawami. Wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS Małgorzata Gosiewska przekazała, że decyzja o przesunięciu posiedzenia była jednogłośna. „Dbamy o to by postępować bezpiecznie, aby obrady Sejmu, ale również Zgromadzenia Narodowego odbyły się zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego” – mówiła Małgorzata Gosiewska.

Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że wszyscy parlamentarzyści muszą zachować rygor sanitarny podczas Zgromadzenia Narodowego, które odbędzie się w najbliższy czwartek 6 sierpnia. Mają być wyposażeni w maski o lepszej jakości i rękawiczki. „Apelujemy do wszystkich posłów i senatorów, którzy są starsi i gorzej się czują, żeby tego dnia nie przychodzili” – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zgromadzenie Narodowe ma inny regulamin niż Sejm i Senat, dlatego nie można odgórnie zabronić przyjścia parlamentarzystom, ani wprowadzić ograniczeń w licznie uczestników, wyjaśniła wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. „Parlamentarzyści mają możliwość przebadania się przed Zgromadzeniem Narodowym. Mamy nadzieję, że zastosują się do zaleceń – powtórzę zaleceń” – powiedziała wicemarszałek.

Najbliższe, przesunięte na 14 sierpnia posiedzenie Sejmu ma odbyć się na takich samych zasadach jak dotychczasowe od początku epidemii, posłowie będą rozmieszczeni w różnych salach, a część będzie uczestniczyć w obradach zdalnie.

Dziś po południu (03.08) Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że testy potwierdziły obecność koronawirusa u drugiego senatora Artura Dunina z Koalicji Obywatelskiej. Posiedzenie Senatu, które miało rozpocząć się jutro (04.08), przesunięto na 11 – 13 sierpnia.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Grygorcewicz/w kj

COMMENTS