HomeCiekawostki

Poseł to ma dobre życie. Sprawdź jakie ma przywileje

Poseł to ma dobre życie. Sprawdź jakie ma przywileje

Bycie posłem to nie tylko prestiż wśród wyborców i odpowiedzialność za stanowienie prawa. To także spore zarobki i przywileje, których nie ma przeciętny obywatel.

 

Dobra pensja
Zawodowy poseł dostaje co miesiąc wynagrodzenie. Wysokość uposażenia poselskiego wynosi obecnie 8016,70 zł brutto. Po aferze z nagrodami dla ministrów z rządu Beaty Szydło Sejm obciął posłom pensje o 20 proc. Ale już w przyszłym roku dostaną podwyżkę o 631 zł. Pensję za pracę w Sejmie otrzymują ci posłowie, którzy na czas pełnienia funkcji rezygnują z dotychczasowej pracy.

I jeszcze spora dieta
Oprócz uposażenia posłowi przysługuje również dieta. To 2473,08 zł brutto. Warto wspomnieć, że np. radni dostają za swoją pracę tylko dietę, często niższą niż poselska.

Dodatki dla funkcyjnych
Posłowie pełniący funkcje kierownicze w komisjach dostają dodatki. Przewodniczący komisji otrzymują dodatkowe 20 proc. uposażenia, ich zastępcy 15 proc., a przewodniczący stałych podkomisji – 10 procent. Jeśli ktoś pełni kilka funkcji, to z tytułu dodatków za nie, może mieć powiększone uposażenie co najwyżej o 35 proc.

Specjalny przywilej podatkowy
Parlamentarzyści mają też specjalny przywilej podatkowy. Przysługuje im nie tylko, tak jak wszystkim Polakom, kwota wolna od podatku w wysokości 3091 zł, ale dodatkowo mają zwolnienie z podatku do kwoty 27 360 zł. W skali roku jest to więc ponad 30 tys. zł wolne od podatku.

Ryczałt na biuro
Każdy poseł dostaje też co miesiąc 12500 zł brutto jako ryczałt na prowadzenie biura poselskiego.

Można tankować do woli
Pieniądze przeznaczone na utrzymanie biura można też wydać na przejazdy samochodem. Nic więc dziwnego, że przeciętny poseł wydaje na przejazdy samochodem 10 razy tyle, co Polak na paliwo. Maksymalny limit tzw. kilometrówki dla parlamentarzystów to 42 tys. kilometrów rocznie – za paliwo na trasę o takiej długości (to więcej niż obwód Ziemi) mają zwracane pieniądze. W 2018 roku taki limit wykorzystało aż 75 parlamentarzystów.

Samolotem do domu
Parlamentarzyści mogą też za darmo korzystać ze środków publicznego transportu zbiorowego, mają prawo do bezpłatnych przelotów w krajowym przewozie lotniczym, przysługują im też bezpłatne przejazdy środkami publicznej komunikacji miejskiej.

Poseł wyśpi się też za nasze
Będąc w Warszawie poseł może korzystać za darmo z hotelu sejmowego. Istnieje też możliwość wynajęcia mieszkania, co refunduje Sejm.

Nic mu nie zrobią, jak go złapią
Najważniejszym przywilejem jest immunitet, który chroni go nawet przed mandatem za zbyt szybką jazdę.

Gotówka na pożegnanie
I jeszcze na pocieszenie po przegraniu kolejnych wyborów posłowie mogą liczyć na sowite odprawy. Ci odchodzący teraz dostana ok. 24 tys. zł, trzykrotność swojego uposażenia.

 

Red. Grzegorz Skowron /PolskaPress AIP

COMMENTS