Poseł Sachajko: Nie poprzemy likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS

Poseł Sachajko: Nie poprzemy likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS

Poseł Koalicji Polskiej Jarosław Sachajko powiedział, że jego klub nie poprze projektu ustawy PiS w sprawie likwidacji limitu 30-krotności składki na ZUS. Poselski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w niższej izbie parlamentu.

Jarosław Sachajko w Polskim Radio 24 wyjaśnił, że PSL-Koalicja Polska ma inny pomysł na reformę emerytalną. “Składamy swój projekt o dobrowolności płacenia składki ZUS, tak jak jest w Niemczech, bo to nie jest nic odkrywczego – w Niemczech pracodawcy mają prawo zdecydować, kiedy chcą płacić” – podkreślił poseł.

Projekt PiS zakłada likwidację od 2020 roku górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Według autorów propozycji, dzięki niej do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowe 7 miliardów złotych.

Przeciwne zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS jest koalicjant PiS – Porozumienie Jarosława Gowina. Rzecznik partii poseł Kamil Bortniczuk powiedział, że jego ugrupowanie nie poprze tego projektu.

Limit 30-krotności składek na ZUS oznacza, że ktoś, kto w ciągu roku zarobi więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, nie musi opłacać składek na ZUS. W tym roku limit wynosi 11 912 złotych brutto miesięcznie, czyli niespełna 143 tysiące złotych rocznie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR24, wczesn./Wj/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0