HomePOLSKA

Poseł Nitras ukarany za słowo o dzwonku marszałka. Obetną mu pensję

Poseł Nitras ukarany za słowo o dzwonku marszałka. Obetną mu pensję

Poseł Nitras ukarany za dyskusję o dzwonku z wicemarszałkiem Sejmu. Przez trzy miesiące będzie dostawał połowę pensji, czyli niespełna 5 tys. zł brutto. 

To już kolejna kara dla szczecińskiego posła. Zadecydował o niej wicemarszałek Sejmu. Najnowsza kara dotyczy zdarzeń sprzed miesiąca, kiedy na posiedzeniu Sejmu poseł zaczął dyskusję z wicemarszałkiem, bo chciał złożyć wniosek formalny, ale marszałek się nie zgodził. Dyskusja była krótka i dotyczyła dzwonka.

 

Oto jej zapis: – Poseł Nitras: Panie Marszałku! Ja mam taką… Ja z wnioskiem formalnym o przerwę i o to, żeby pan marszałek nam wyjaśnił, dlaczego pan marszałek zawsze sobie upatrzy jakiegoś posła Platformy i jemu zwraca uwagę. Niech pan sobie znajdzie kolegę we własnym klubie i do niego się przyczepia.

 

– Chciałem zauważyć, panie marszałku, że te uwagi o dzwonku do mnie… Ja sobie po prostu nie życzę, żeby pan o jakimś dzwonku mówił. Jak się panu dzwonek popsuł… (Poseł Grzegorz Schetyna: Nie ma kolegów tutaj.) …to pan może sobie dzwonić pewną częścią ciała, będzie efekt dokładnie ten sam, tylko mnie proszę w to nie mieszać (Oklaski).

 

To już nie pierwsza kara dla posła Nitrasa w tej kadencji – Ja z tych dziesięciu miesięcy, siedem razy miałem obniżone wynagrodzenie. Sześć razy o połowę i raz o jedną czwartą. Bez powodu. W uzasadnieniu nie ma nawet słowa uzasadnienie. Nikt mnie nie zmusi abym milczał – mówił dziennikarzowi TVN24 Nitras. Obecnie pensja posła to 9892, 30 zł brutto, czyli 6958, 82 netto. Do tego parlamentarzysta dostaje nieopodatkowaną dietę w związku z wykonywaniem mandatu. To obecnie 2569,53 zł.

 

Komentarz posła Nitrasa:

 

– To efekt zastraszenia. Poseł Neumann trafnie w trakcie wystąpienia powiedział, że nie bez znaczenia jest osobisty kompleks marszałka Brudzińskiego w stosunku do mnie. Ważne, że mnie nie ukarało prezydium Sejmu a tylko marszałkowie z PIS. Marszałkowie z Nowoczesnej, Kukiza i PO byli przeciw i wynik głosowania był 3:3. Marszałek stwierdził ze w tym przypadku rozstrzyga jego głos. Ważne jest, że nie dostałem żadnego uzasadnienia i nawet nie jest stwierdzone za co jest ta kara. Poziom merytorycznego przygotowania tej decyzji jest na niepoważnym poziomie – powiedział nam poseł.

Mariusz Parkitny aip

COMMENTS