Port Lotniczy Gdańsk podsumował miniony rok. Ma ok. 50 mln zł zysku

Port Lotniczy Gdańsk podsumował miniony rok. Ma ok. 50 mln zł zysku

W grudniu szeroko opisywaliśmy obchody obsłużenia przez gdańskie lotnisko 5-milionowego pasażera w 2019 roku. Teraz wiadomo już, że port obsłużył dokładnie 5 376 120 podróżnych. Wykonano też najwięcej operacji lotniczych – 48 882, o 5 proc. więcej niż w 2018 r.

– Nasz cel, by przekroczyć 5 milionów pasażerów w ciągu roku, osiągnęliśmy z nawiązką. To bardzo ważna informacja dla nas, że pasażerowie coraz chętniej wybierają Gdańsk jako cel swoich podróży i że dobra sytuacja gospodarcza oraz coraz lepsza oferta turystyczna Pomorza mają bezpośredni wpływ na zwiększający się ruch pasażerski na naszym lotnisku – mówił na czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej 2019 r. Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

 

Za liczbami pasażerów i operacji lotniczych podążają też zyski finansowe PLG. Za rok 2019 są one rekordowe. Zysk netto wyniósł 49.938.000 zł, co stanowi wzrost o prawie 540 proc. w stosunku do roku 2018. W 2019 roku pasażerowie zyskali nowe ciekawe połączenia realizowane przez nowych przewoźników. Wiosną wystartowały loty z Gdańska do Zurychu realizowane przez linie lotnicze SWISS, a jesienią do Dusseldorfu z Eurowings. Najpopularniejszym kierunkiem podróży w 2019 roku z Portu Lotniczego Gdańsk był Londyn.

 

W siatce jest 88 połączeń z Gdańska do 71 portów lotniczych w 22 krajach. W rozkładzie wiosennym i letnim 2020 pojawi się 5 nowych połączeń: do Zadaru w Chorwacji, Kalamaty w Grecji, Bari we Włoszech, Zaporoża na Ukrainie i Burgas w Bułgarii. Linia Norwegian uruchomi swoje nisko kosztowe połączenia do Kopenhagi, Trondheim, Helsinek, Goteborga i Sztokholmu. Port Lotniczy Gdańsk w 2019 roku osiągnął też rekordowy wynik w przewozach towarów. W okresie od stycznia do grudnia wyniósł on 6.887 ton.

 

Dobra kondycja finansowa PLG daje możliwości realizacji rozpoczętych w 2019 roku dużych i rozwojowych inwestycji. Port rozbudowuje Terminal Pasażerski T2 o pirs zachodni i buduje biurowiec Alpha. Zgodnie z umową, realizacja pirsu powinna się zakończyć w trzecim kwartale 2021 roku. Inwestycję prowadzi Korporacja Budowlana Doraco za ponad 255 mln zł netto. Biurowiec Alpha ma być realizowany do trzeciego kwartału 2021 roku przez firmę HOCHTIEF Polska za prawie 66 mln zł netto. To pierwszy z siedmiu obiektów biurowych w ramach Airport City Gdańsk.

 

Przed Portem także ogromne przedsięwzięcie logistyczne. 27 maja 2020 roku do Gdańska przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy kibiców piłkarskich na mecz finałowy Ligi Europy na stadionie Energa. Lotnisko będzie gotowe na obsłużenie dodatkowych nawet 100 samolotów z fanami futbolu. PLG zaprasza też na czwartą edycję nocnego bieg po lotnisku Skywayrun Airport Gdańsk. W poprzedniej wzięło udział prawie 4 tysiące zawodników. Tegoroczna odbędzie się 20 czerwca. Organizatorzy zapraszają 5 tysięcy biegaczy, zapisy na pakiety startowe wystartowały właśnie dziś, 16 stycznia.

 

Siatka połączeń Portu Lotniczego Gdańsk 2020:

 

Billund, Aberdeen, Doncaster–Sheffield, Edynburg, Liverpool, Londyn-Gatwick, Londyn-Luton, Barcelona-El Prat, Paryż-Beauvais, Kutaisi, Eindhoven, Rejkiawik-Keflavik, Brema, Dortmund, Hamburg, Kolonia-Bonn, Alesund, Bergen, Bodo, Haugesund, Kristiansand, Molde, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Stavanger, Tromso, Trondheim, Goteborg, Malmo, Sztokholm–Skavsta, Turku, Charków, Kijów, Lwów, Odessa, Zaporoże, Bari, Mediolan-Bergamo, Wiedeń (Wizz Air); Ateny, Kalamata, Belfast, Birmingham, Bristol, Edynburg, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Manchester, Newcastle, Alicante, Baracelona-Reus, Dublin, Cork, Malta, Oslo-Torp, Aarhus, Kopenhaga, Kraków, Wrocław, Goteborg, Sztokholm–Skavsta, Vaxjo, Kijów, Odessa, Mediolan-Bergamo, Piza, Hamburg, Burgas, Zadar (Ryanair); Kopenhaga, Oslo-Gardermoen, Sztokholm-Arlanda (SAS); Frankfurt, Monachium (Lufthansa); Amsterdam (KLM); Kraków, Warszawa (LOT); Helsinki (Finnair); Dusseldorf (Eurowings), Bergen, Oslo-Gardermoen, Trondheim, Helsinki, Kopenhaga, Goteborg, Sztokholm-Arlanda, (Norwegian), Ryga (airBaltic), Zurych (SWISS).

 

MP aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0