HomePILNE

Porozumienie w Syrii – rebelianci mogą opuścić wschodnie Aleppo

Porozumienie w Syrii – rebelianci mogą opuścić wschodnie Aleppo

W Syrii zawarto długo oczekiwane porozumienie. Na jego mocy rebelianci będą mogli opuścić wschodnie Aleppo. Większość dzielnic w tej części miasta, która dotychczas znajdowała się w rękach opozycji, zostało już bowiem odbitych przez wojsko reżimu. Nie wiadomo jednak czy umowa dotyczy również uwięzionych w Aleppo cywilów.

– Mamy porozumienie. Rebelianci mogą wyjść z miasta – powiedział we wtorek ambasador Rosji w ONZ Witalij Czurkin. Dyplomata powiedział, że umowa dotyczy wyłącznie opozycjonistów i może ona wejść w życie “w ciągu kilku godzin”. Jednak jak powiedział Czurkin, porozumienie to nie dotyczy cywilów. Mimo to podkreślił, że “nikt nie zamierza ich ranić”. – Cywile mogą zostać w Aleppo, mogą też iść do bezpiecznego schronienia, mogą korzystać z porozumień humanitarnych na miejscu – mówił rosyjski dyplomata w ONZ.

Grupy rebeliantów potwierdziły, że zawarto porozumienie, ale zasugerowali, że obejmie ono również mieszkańców miasta – podaje BBC. Tysiące cywilów jest bowiem uwięzionych w oblężonych dzielnicach we wschodnim Aleppo, brakuje im wody, żywności i pomocy medycznej. Mówi się o 50 tys., a nawet 100 tys. ludziach. Witalij Czurkin potwórzył słowa Kremla, że siły syryjskie i wspierające je siły rosyjskie nie ranią cywilów. Doniesienia organizacji humanitarnych sa jednak inne. Biuro ONZ ds. praw człowieka ogłosiło, że podczas ostatnich intensywnych walk o wschodnie Aleppo w tylko czterech dzielnicach zginęło co najmniej 82 mieszkańców.

Walki we wschodnim Aleppo trwają od miesięcy, ale we wrześniu Rosja i Syria rozpoczęły intensywną ofensywę, której celem było odzyskanie tej części miasta. Ostatnie walki internetowy portal Buzzfeed nazywa “upadkiem człowieczeństwa”. Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała na wtorek nadzwyczajne posiedzenie w sprawie kryzysowej sytuacji humanitarnej w mieście. Rebelianci stracili już blisko 98 proc. swoich dzielnic we wschodniej części miasta – poinformował Kreml. W rejonach, które kontroluje jeszcze opozycja, trwają walki i bombardowania, a tysiące uchodźców znajduje się w obozach w zachodnim Aleppo – enklawie syryjskiego rządu. Wojna w Syrii trwa już pięć lat.

Aleksandra Gersz AIP, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS