13.3 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Porozumienie J.Gowina i K.Radziwiłła w sprawie ustawy o sieci szpitali

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł doszli do porozumienia w sprawie ustawy o sieci szpitali. Poinformowali o tym szefowie resortów na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie. Projekt ustawy o sieci szpitali trafi dziś pod pierwsze czytanie.

Ministrowie uzgodnili wprowadzenie dwóch poprawek do projektu ustawy. Zmienione mają zostać zasady ryczałtu – jego wysokość ma być powiązana z aktywnością szpitala. Jeśli szpital wykona mniej procedur medycznych niż zaplanowano, jego wynagrodzenie zostanie pomniejszone, a jeśli więcej – powiększone. Drugą poprawką jest poszerzenie katalogu procedur finansowanych poza ryczałtem. Wcześniej wicepremier Gowin przyznawał, że ma wątpliwości co do projektu ustawy Ministerstwa Zdrowia. Poprawki „pewnie nie usuną wszystkich wątpliwości, ale przynajmniej te najistotniejsze z mojego punktu widzenia zostaną rozwiane” – powiedział Jarosław Gowin.
Zgodnie z projektem w sieci znajdą się te placówki, które spełnia odpowiednie kryteria. Zostanie wyodrębnionych kilka poziomów tzw. systemu zabezpieczenia świadczeń. Do poziomu szpitali 1. stopnia mają należeć przede wszystkim szpitale powiatowe, do 2. stopnia – szpitale ponadpowiatowe realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do 3.stopnia – głównie szpitale wojewódzkie z leczeniem specjalistycznym. Cztery specjalistyczne poziomy obejmą szpitale: pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne a także ogólnopolskie – czyli instytuty oraz szpitale kliniczne i resortowe.
W ramach sieci szpitali będzie finansowane leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, programy lekowe, rehabilitacja lecznicza, a także część świadczeń specjalistycznych realizowanych w przychodniach przyszpitalnych. Ministerstwo przeznaczy na ten cel prawie 30 miliardów złotych. 91 procent z tej kwoty otrzymają szpitale, które znajdą się w sieci.

IAR/vey/dj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520