"> Poroszenko po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Nie należy upolityczniać przeszłości - wiadomosci.com

Poroszenko po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Nie należy upolityczniać przeszłości

Poroszenko po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Nie należy upolityczniać przeszłości

„Nie należy upolityczniać przeszłości” – mówił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko relacjonując spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli, przy okazji szczytu NATO. Dyskusja, jak wynika ze słów ukraińskiego przywódcy, dotyczyła sporów na linii Warszawa-Kijów na temat przeszłości historycznej.

„Historię należy zostawić historykom i badaczom. Nie powinniśmy próbować upolityczniać przeszłości, przeszłość powinna łączyć tak jak teraźniejszość i przyszłość” – powiedział Petro Poroszenko. Prezydent Ukrainy dziękował także Polsce za silne wsparcie a prezydenta Andrzeja Dudę nazwał silnym partnerem.

Prezydent Andrzej Duda po spotkaniu nie rozmawiał z dziennikarzami.

W ostatnich dniach uwidoczniły się napięcia w relacjach polsko-ukraińskich na tle historycznym. Oba kraje zaplanowały oddzielne uroczystości upamiętniające rzeź na Wołyniu. W latach 1943-44 ukraińscy nacjonaliści zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków, niektórzy mówią, że ofiar mogło być nawet 200 tysięcy. Strona ukraińska zorganizowała uroczystości w piątek, przed obchodami 75. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. Strona polska zaplanowała te obchody na sobotę i niedzielę. Nie doszło do spotkania prezydentów Polski i Ukrainy. Prezydent Andrzej Duda był w niedzielę na cmentarzu w Ołyce, gdzie oddał hołd pomordowanym. Prezydent Petro Poroszenko był wtedy w Sahryniu na Lubelszczyźnie, gdzie w marcu 1944 roku podczas akcji Armii Krajowej zginęło kilkuset Ukraińców.

IAR/B.Płomecka&W.Cegielski/Bruksela/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0