-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Popularne leki na katar i przeziębienie tylko na receptę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bez wizyty u lekarza nie da się kupić m.in. powszechnie stosowanych leków na przeziębienie z pseudoefedryną.

Pseudoefedryna jest składnikiem wieloskładnikowych preparatów na przeziębienie, tabletek na katar i schorzenia zatok. Można kupić je bez recepty w każdej aptece. Ale już niedługo. Od stycznia opakowania leków, zawierające więcej niż 720 mg pseudoefedryny, będzie można dostać tylko na receptę wystawiona przez lekarza. Taką zmianę wprowadzi znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. To nie pierwsza restrykcja dotycząca tej substancji. W ub. roku ograniczono pacjentom możliwość zakupu leków z pseudoefedryną do jednego opakowania podczas jednej wizyty w aptece.

Dlaczego? – Chodziło o ograniczenie wywożenia leków z pseudoefedryną za granicę, gdzie były przerabiane na półprodukt, służący do wytwarzania narkotyku: amfetaminy. Luki w przepisach sprawiały, że z Polski wywożono tysiące opakowań. Zdarzało się niestety, że w proceder zamieszane były pewne apteki z różnych części Polski – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, która przez lata szkoliła rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu niemedycznego stosowania leków. Przepisy postanowiono jednak zaostrzyć, bo ograniczenia dotyczące ilości sprzedawanych opakowań okazały się niewystarczające. Dochodziło do sytuacji, że przestępcy kupowali lek, wychodzili z apteki i po minucie wracali po kolejne opakowanie. I tak w kółko. – Teraz można mieć nadzieję, że nowe regulacje okażą się wystarczająco skuteczne – uważa Lucyna Samborska.

Leki z pseudoefedryną to nie jedyne farmaceutyki, na które od nowego roku trzeba będzie mieć receptę. Bez wizyty u lekarza nie uda się kupić także opakowań leków leków zawierających 150 mg kodeiny oraz 360 mg dekstrometorfanu. Ta pierwsza substancja jest składnikiem wielu leków przeciwbólowych. Z kolei dekstrometorfan to środek działający przeciwkaszlowo. Problem w tym, że oba leki, stosowane w dawkach dużo wyższych niż lecznicze, są wykorzystywane przez młodych ludzi do odurzania się. – Po zażyciu dużych dawek zarówno kodeina, jak i dekstrometorfan, działają pobudzająco, dodają wigoru.

Stosowanie tych substancji może prowadzić do uzależnienia oraz budzić apetyt na mocniejsze narkotyki – ostrzega Jan Gosztyła, psycholog, specjalista terapii uzależnień. Farmaceuci przyznają, że zainteresowanie lekami z dekstrometorfanem i kodeiną wyraźnie rośnie w czasie weekendów. – Nastolatkowie przychodzą do aptek dwójkami, trójkami i proszą o konkretne leki. Nie wyglądają przy tym na osoby chore. Wiedzę, co kupić i jak zażyć, czerpią z Interentu. Wszelkie sugestie, czy próby odwiedzenia ich od zakupu, zazwyczaj spełzają na niczym – mówi Lucyna Samborska.

Ewa Kurzyńska aip, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520