Jaki: Poprawa losu zwierząt jest niezbędna

Jaki: Poprawa losu zwierząt jest niezbędna

Poprawa losu zwierząt jest niezbędna i w tym celu chcemy szybko znowelizować obecne przepisy – mówił na posiedzeniu senackich komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Senatorowie opowiedzieli się dziś za rządowymi zmianami w ustawie o ochronie zwierząt oraz kodeksie karnym. 

Patryk Jaki, który reprezentował rząd na posiedzeniu komisji, zwrócił uwagę, że celem zmian jest nie tylko podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, ale również poprawa egzekwowania przepisów w zakresie ochrony zwierząt: “Mieliśmy do czynienia z przypadkami zakopywania zwierząt żywcem, czy przywiązania zwierząt do kaloryfera bez zapewnienia jedzenia i picia. To, co było równie złe to to, że państwo oraz organy ścigania wykazywały się wobec takich zachowań bezradnością” – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości.
Zmiany zakładają też obligatoryjne nakładanie kar finansowych na oprawców oraz szereg zakazów dotyczących posiadania czy pracy ze zwierzętami: “Chcemy wskazać na wyraźny zakaz posiadania zwierząt, a nawet zakaz pracowania ze zwierzętami przez osoby, które były karane na podstawie ustaw, które właśnie nowelizujemy” – zapowiedział Jaki.
Nowelizacja zakłada podwyższenie kar pozbawienia wolności za znęcanie się i zabijanie zwierząt z 2 do 3 lat. Gdy dzieje się to ze szczególnym okrucieństwem – z 3 do 5 lat więzienia. Ponadto przewidziano też możliwość nałożenia kary finansowej do 100 tysięcy złotych oraz zakaz posiadania czy pracy ze zwierzętami.
Senat zajmie się nowelizacją na, rozpoczynającym się jutro, posiedzeniu izby.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/mt

COMMENTS

WORDPRESS: 0