HomePOLSKA

Ponad połowa Ukraińców pracujących w Polsce myśli o przeprowadzce do Niemiec

Ponad połowa Ukraińców pracujących w Polsce myśli o przeprowadzce do Niemiec

Ukraińcy to, według danych urzędu Miasta najliczniejsza grupa narodowościowa w stolicy. To jednak wkrótce może się zmienić, bowiem nasi wschodni sąsiedzi masowo uczą się języka niemieckiego. Ponad połowa w nich myśli o przeprowadzce do Niemiec. Co to oznacza dla Warszawy?

Większość pracujących w stolicy Ukraińców zatrudnionych jest na budowach lub przy pracach porządkowych i sprzątaniu prywatnych domów. Co raz więcej obywateli tego kraju pracuje także w gastronomii i sektorze usług, na przykład w sklepach spożywczych. Wkrótce jednak ta sytuacja może się zmienić, bo nasi wschodni sąsiedzi chętnie otrzymywaliby pensje wypłacaną w euro. Jak podaje Rzeczpospolita, 30 proc. mieszkających w Polsce Ukraińców zapisuje się na kursy języka niemieckiego. Dlaczego?

 

W Polsce pracuje prawie 1,5 mln obywateli Ukrainy. 400 tys. z nich odprowadza składki ubezpieczeniowe do ZUS. Wkrótce jednak sytuacja może ulec diametralnej zmianie. A to oznacza, że wkrótce w stolicy może zabraknąć kasjerek, kelnerek, budowlańców. Według badań firmy Work Service, chęć wyjazdu z Polski deklaruje ponad połowa Ukraińców. Wszystko za sprawą Niemieckich przepisów, które znacznie ułatwiają obywatelom Ukrainy podjęcie legalnej pracy. W Warszawie zameldowanych jest legalnie około 7 tys. obywateli Ukrainy.

 

Dla porównania, druga najliczniejsza mniejszość stolicy, czyli Wietnamczycy, są prawie dwukrotnie mniej liczni. Drugą istotną grupę stanowią ci, którzy w Polsce pracują na czarno. Nie wiemy jak liczną grupę stanowią. Jak alarmuje jednak Rzeczpospolita, już prawie 30 proc. pracujących w Polsce Ukraińców uczy się języka niemieckiego. Jeśli wszyscy wyjadą, Warszawę czekają potężne problemy na rynku pracy.

 

aipCOMMENTS