HomeKultura

Ponad dwieście wydawnictw. Rozpoczynają się 28. Targi Książki Historycznej

Ponad dwieście wydawnictw. Rozpoczynają się 28. Targi Książki Historycznej

Ponad dwieście wydawnictw zaprezentuje swoje publikacje podczas rozpoczynających się 28. Targów Książki Historycznej. Targi potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Dyrektor targów Waldemar Michalski mówi, że na miłośników historii będzie czekać 117 stoisk z wydawnictwami komercyjnymi, specjalistycznymi, muzealnymi oraz zagranicznymi z takich krajów jak: Ukraina, Rosja, Białoruś i Niemcy.

W ramach Targów Książki Historycznej zaplanowano ponad 200 spotkań autorskich m.in z: Andrzejem Nowakiem, Mariuszem Mazurem, Piotrem Zychowiczem, Krzysztofem Rakiem, Dermotem Turingiem i Thomasem Urbanem.

Podczas uroczystego otwarcia targów (godzina 12.00) zostaną wręczone nagrody KLIO, przyznawane naukowcom, którzy napisali najciekawsze książki dotyczące historii. W tym roku do nagrody zgłoszono prawie 200 książek.

W kategorii autorskiej i monografii naukowych nominowano: Piotra Głuszkowskiego za książkę “Barwy polskości, czyli życie burzliwe Tadeusza Bułharyna”, Alicję Urbanik-Kopeć za publikację “Anioł w domu, mrówka w fabryce” i Piotra M. Majewskiego za książkę “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”.

W kategorii varsaviana szansę na nagrodę mają: Adam Dylewski autor książki “Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze”, Andrzej Zawistowski i jego publikacja “Stacja plac Dzierżyńskiego, czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła. Budowa warszawskiej kolei podziemnej w latach 50. XX w.” oraz autorka książki “Mniej Strachu. Ostatnie chwile z Januszem Korczakiem” – Agnieszka Witkowska-Krych.

W kategorii edytorskiej nominowano: Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich za książkę “Ormiańska Polska”, Państwowy Instytut Wydawniczy za “Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie niepodległej”, Archiwum Państwowe w Warszawie i Skarpę Warszawską za publikacje “Niepodległa Warszawa w obiektywie Zdzisława Marcinkowskiego”, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego za serię “COMUNICARE – Historia i Kultura”, Wydawnictwo Austeria za “Chasydyzm. Atlas historyczny” oraz Fundację Pasaże Pamięci za książkę “Sen o teatrze”.

Wstęp na targi jest bezpłatny. Ich patronem medialnym jest Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Agata Woźniak/kryCOMMENTS