HomePOLSKA

Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego

Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego

Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego. Rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak powiedział na antenie radiowej Jedynki, że ze względu na dość wysoką jak na tę porę roku temperaturę i brak deszczu liczba pożarów w lasach dynamicznie wzrasta.

Według informacji straży pożarnej, tylko od początku kwietnia – od poniedziałku do piątku – do pożarów lasów strażacy wyjeżdżali 620 razy, od początku roku – już 1250. Dla porównania w ubiegłym roku w analogicznym okresie interwencji było 300.
Jak zaznaczył Paweł Frątczak, wilgotność ściółki spadła do mniej więcej 10 procent, czyli poziomu wilgotności kartki papieru. Dodał, że problem pożarów dotyczy nie tylko obszarów leśnych. Trzy osoby zginęły w tym roku w wyniku wypalania traw. Zdaniem przedstawiciela Komendy Głównej PSP, prawdopodobnie byli to sprawcy tych pożarów. “To również pożary, które są bardzo trudne do opanowania, obejmują dużą powierzchnię. Giną ludzie, płoną budynki. Koszty społeczne są ogromne” – dodał starszy brygadier Paweł Frątczak.
Pod koniec marca Komenda Główna Policji rozpoczęła akcję “Stop pożarom traw!”. Ma ona przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, lecz także prawnie zabronione.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR1/hm/dabrCOMMENTS