HomeŚwiat

Ponad 50 milionów euro dziennie strat w związku z terroryzmem

Ponad 50 milionów euro dziennie strat w związku z terroryzmem

Bruksela liczy koszty wynikające z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

W wyniku ogłoszenia czwartego – najwyższego – poziomu alertu antyterrorystycznego, który utrzymywał się przez kilka dni, lokalna gospodarka miała tracić prawie 52 miliony euro dziennie. Szacunki w tej sprawie przedstawili dziennikarze telewizji VRT.
Straty poniosły przede wszystkim branże: hotelarska i gastronomiczna. Według wstępnych szacunków, stan podwyższonego zagrożenia terrorystycznego w Brukseli kosztował te sektory 22 miliony euro dziennie. Czwarty poziom alertu wystraszył bowiem wielu klientów i gości.
Straty po stronie przedsiębiorstw wyniosły prawie 30 milionów euro – głównie dlatego, że po ogłoszeniu zaostrzonych środków bezpieczeństwa wiele osób nie pojawiło się w pracy.
Belgijskie media zwracają uwagę także na skutki, z jakimi zmagają się brukselskie linie lotnicze. Zagrożenie zamachami miało doprowadzić do spadku liczby pasażerów belgijskiego przewoźnika o około 20 procent. Najwyższy stopień alertu obowiązywał w Brukseli prawie tydzień. W czwartek rząd zdecydował się go obniżyć, podkreślając jednocześnie, że zagrożenie atakami jest wciąż duże i trzeba zachować czujność. Do końca nie było pewne, czy władze zezwolą na organizację jarmarków świątecznych w Brukseli i w Liege, które zawsze cieszą się dużą popularnością. Ostatecznie jednak – ku zadowoleniu mieszkańców – rozpoczęły się one zgodnie z planem.
(IAR)/Magdalena Skajewska/Bruksela/RTBF/VRT/em/dabr

COMMENTS