HomeUSA

Ponad 46 tysięcy zakażeń w USA. Połowa Ameryki z nakazem pozostania w domu

Ponad 46 tysięcy zakażeń w USA. Połowa Ameryki z nakazem pozostania w domu

Do 46 tysięcy wzrosła liczba przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 593. Władze Nowego Jorku, które to miasto jest obecnie centrum epidemii, nakazały szpitalom przygotowanie się na napływ dużej liczby pacjentów. Gdy kolejne stany wprowadzają dodatkowe ograniczenia, prezydent Trump mówi o poluzowaniu restrykcji.

Z 46450 stwierdzonych infekcji w skali kraju, połowa przypada na stan Nowy Jork. W aglomeracji nowojorskiej ponad jedna czwarta przeprowadzanych testów daje wynik pozytywny, podczas gdy w skali kraju tylko 8 procent. Oznacza to, że w Nowym Jorku wirus krąży od wielu tygodni i rozprzestrzenia się szybko z powodu dużej gęstości zaludnienia. Na kilometr kwadratowy przypada tu ponad 10 tysięcy mieszkańców. W Nowym Jorku życie praktycznie stanęło w miejscu. Zamknięte są zakłady pracy, uczelnie i szkoły. Władze nakazały mieszkańcom pozostanie w domach. Gubernator Andrew Cuomo ostrzegł przed niedoborami sprzętu medycznego i nakazał szpitalom zwiększenie o połowę liczby łóżek.

Podobnie jak Nowy Jork wiele innych stanów wprowadziło daleko idące restrykcje. Już prawie 160 milionom Amerykanów, czyli połowie populacji USA, nakazano ograniczenie do minimum wychodzenia z domów. Wczoraj gubernator Wirginii zdecydował o zamknięciu szkół do końca roku szkolnego.

Prezydent Donald Trump wyrażał wczoraj zniecierpliwienie paraliżem gospodarki kraju i zapowiedział, że restrykcje mogą zostać zniesione nawet gdy epidemia nie zostanie w 100 procentach opanowana. Według amerykańskiego prezydenta możliwe jest wprowadzenie lokalnych restrykcji w zależności od sytuacji w danej społeczności.

IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/w kj

COMMENTS