Ponad 400 projektów kulturalnych do 2021 roku. Zagraniczny program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Ponad 400 projektów kulturalnych do 2021 roku. Zagraniczny program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Ponad 400 projektów kulturalnych zostanie zrealizowanych do 2021 roku w ramach zagranicznego programu “Niepodległa”. Do tej pory odbyło się około 240 wydarzeń w 65 miastach na całym świecie. 
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to największe przedsięwzięcie promujące polską kulturę po 1989 roku. “To są wydarzenia z najwyższej półki, z największymi polskimi nazwiskami, jeżeli chodzi o artystów i najlepszymi polskimi instytucjami kultury” – powiedział. Szef resortu kultury przypomniał, że w ramach programu w Paryżu otwarto monograficzną wystawę Romana Cieślewicza w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, a w Centrum Pompidou ekspozycje poświęconą twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Zaznaczył, że ważnym elementem programu muzycznego IAM były liczne zamówienia kompozytorskie złożone między innymi: u Agaty Zubel, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego prezentowane podczas koncertów w Berlinie, Londynie, Hamburgu, Warszawie i Wiedniu. Jak dodaje, ponadto specjalny projekt został poświęcony Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, a jego najważniejszym punktem była wystawa w Zentrum der Kunst und Medien w Karlsruhe.
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Krzysztof Olendzki wyjaśniał, że celem zagranicznego programu “Niepodległa” jest wzmocnienie wizerunku Polski i inspirowanie naszą kulturą twórców i publiczność na całym świecie. “To trwałe budowanie marki polskiej kultury, przypominając nasze dziedzictwo i tworząc nowe wartości” – powiedział.
W ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zaplanowano między innymi: koncerty Sinfonii Varsovii 10 i 11 listopada w Usan i Seulu oraz występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Szymonem Nehringiem 17 listopada w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Ponadto 2 grudnia w paryskiej katedrze św. Ludwika, Orchestre Pasdeloup – najstarsza francuska orkiestra symfoniczna, wykona polski program pod batutą Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty Janusza Olejniczaka. Z kolei 11 listopada na festiwalu United Solo na Broadwayu w Nowym Jorku zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl “The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki”.
Program zagraniczny Wieloletniego Programu Rządowego “Niepodległa” na lata 2017- 2021 realizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/ap/mitro/COMMENTS

WORDPRESS: 0