12.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ponad 400 projektów kulturalnych do 2021 roku. Zagraniczny program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad 400 projektów kulturalnych zostanie zrealizowanych do 2021 roku w ramach zagranicznego programu „Niepodległa”. Do tej pory odbyło się około 240 wydarzeń w 65 miastach na całym świecie. 
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to największe przedsięwzięcie promujące polską kulturę po 1989 roku. „To są wydarzenia z najwyższej półki, z największymi polskimi nazwiskami, jeżeli chodzi o artystów i najlepszymi polskimi instytucjami kultury” – powiedział. Szef resortu kultury przypomniał, że w ramach programu w Paryżu otwarto monograficzną wystawę Romana Cieślewicza w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych, a w Centrum Pompidou ekspozycje poświęconą twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Zaznaczył, że ważnym elementem programu muzycznego IAM były liczne zamówienia kompozytorskie złożone między innymi: u Agaty Zubel, Krzysztofa Pendereckiego i Pawła Szymańskiego prezentowane podczas koncertów w Berlinie, Londynie, Hamburgu, Warszawie i Wiedniu. Jak dodaje, ponadto specjalny projekt został poświęcony Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, a jego najważniejszym punktem była wystawa w Zentrum der Kunst und Medien w Karlsruhe.
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Krzysztof Olendzki wyjaśniał, że celem zagranicznego programu „Niepodległa” jest wzmocnienie wizerunku Polski i inspirowanie naszą kulturą twórców i publiczność na całym świecie. „To trwałe budowanie marki polskiej kultury, przypominając nasze dziedzictwo i tworząc nowe wartości” – powiedział.
W ramach zagranicznego programu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości zaplanowano między innymi: koncerty Sinfonii Varsovii 10 i 11 listopada w Usan i Seulu oraz występ Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Szymonem Nehringiem 17 listopada w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Ponadto 2 grudnia w paryskiej katedrze św. Ludwika, Orchestre Pasdeloup – najstarsza francuska orkiestra symfoniczna, wykona polski program pod batutą Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty Janusza Olejniczaka. Z kolei 11 listopada na festiwalu United Solo na Broadwayu w Nowym Jorku zaprezentowany zostanie multimedialny spektakl „The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki”.
Program zagraniczny Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017- 2021 realizuje Instytut Adama Mickiewicza.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/ap/mitro/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520