HomePILNE

Ponad 15 godzin rozmów w Brukseli i… znów przerwa. Sprzeciw wobec kandydatury holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa

Ponad 15 godzin rozmów w Brukseli i… znów przerwa. Sprzeciw wobec kandydatury holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa

Po ponad 15 godzinach rozmów w Brukseli zarządzono kolejną przerwę w szczycie poświęconym obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii. Wciąż nie ma zgody, kto zostanie szefem Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, i kto stanie na czele unijnej dyplomacji.

Kreślone są różne scenariusze. Według jednego z nich, szczyt zakończy się bez porozumienia i potrzebne będzie kolejne spotkanie – 15 lipca. Powodem jest przede wszystkim brak zgody wśród przywódców na kandydaturę holenderskiego socjalisty Fransa Timmermansa. Ale są też i tacy, którzy przewidują, że obrady, które rozpoczęły się wczoraj od kolacji i były kontynuowane na śniadaniu, przeciągną się do obiadu. Tego podobno chcą socjaliści, którym zależy na kandydaturze Fransa Timmermansa i zdają sobie sprawę, że na szczycie za dwa tygodnie nie będzie ona już brana pod uwagę.

 

*

 

Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że kandydaturze Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej sprzeciwiają się nie tylko kraje Grupy Wyszehradzkiej. W radiowej Trójce wiceszef rady ministrów zaznaczył, że holenderski polityk, przedstawiciel socjalistów w europarlamencie, dał się poznać jako “konfrontacyjny i nastawiony negatywnie do krajów naszego regionu”.

“Mam nadzieję, że grono krajów, które zaproponowało Fransa Timmermansa otrzeźwieje i zechce wskazać kompromisowego kandydata” – dodał wicepremier. Jego zdaniem w tej sprawie chodzi też o próbę narzucenia przez największe unijne kraje – takie jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Holandia – swojej woli mniejszym krajom Wspólnoty.

O obsadzie najważniejszych stanowisk we Wspólnocie europejscy przywódcy rozmawiają na unijnym szczycie, który rozpoczął się wczoraj w Brukseli.

Ze względu na brak porozumienia szczyt się przeciąga. Jak wynika z wypowiedzi naszych dyplomatów, Polska chce tajnego głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Europejskiej.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr3/wcześn./hm/OK

IAR/B.Płomecka&S.Białek/Bruksela/OK

COMMENTS