HomePomorskie

Pomorze: Proboszcz ze Swarożyna został pouczony. Pieśni z megafonu włącza wbrew przepisom prawa

Pomorze: Proboszcz ze Swarożyna został pouczony. Pieśni z megafonu włącza wbrew przepisom prawa

Niektórym mieszkańcom Swarożyna pod Tczewem melodie grane z kościelnej wieży przeszkadzały tak bardzo, że o interwencję poprosili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

– Na pewno nikomu nie chcę robić na złość – zapewnia ks. Piotr Malinowski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Swarożynie (gm. Tczew). Mimo to decyzja o emitowaniu melodii religijnych pieśni z megafonu zamontowanego na wieży kościoła nie wszystkim mieszkańcom wsi przypadła do gustu. Na tyle, że już w ubiegłym roku zawnioskowali o interwencję Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wówczas pomiarów hałasu nie wykonano, tłumacząc to niejasnością przepisów bardziej dotyczących działalności przemysłowej niż związanej z kultem religijnym. Ponowna kontrola odbyła się w lipcu br. i trwała przez 10 dni.

 

Zdaniem WIOŚ doszło do naruszenia przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska, która zabrania używania instalacji i urządzeń nagłaśniających m. in. na terenach zabudowanych, ale z wyłączeniem m.in. okazjonalnych uroczystości związanych z kultem religijnym, jak np. ważne święta. – Zarządziliśmy ograniczenie wykorzystania instalacji nagłaśniającej wyłącznie do zdarzeń wymienionych w ustawie – informuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, pomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Gdańsku.

 

Przemysław Zieliński aip

COMMENTS