Na pomoc rafie koralowej

Na pomoc rafie koralowej

Płetwonurkowie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będą monitorować zmiany, zachodzące w znajdującej się w Oceanie Indyjskim rafie koralowej. Do akcji organizowanej przez lokalny oddział organizacji Reef Check przyłączyć mogą się płetwonurkowie amatorzy.

Organizacja postanowiła przeszkolić doświadczonych płetwonurków tak by mogli oni udokumentować zniszczenia morskich ekosystemów. Zdaniem Rebeki Pentti specjalizującej się w biologii morza by zarejestrować degradacje do jakich dochodzi w rafie koralowej nie trzeba być ekspertem. Amatorzy po trzydniowym przeszkoleniu zostaną wyposażeni w odpowiedni sprzęt i będą mogli zarejestrować w jakim stanie jest lokalna rafa. Wszystkie informacje trafią do światowych archiwów. “Wierzę, że jest to świetny sposób by zaangażować ludzi w ważną dla ochrony środowiska działalność. Nurkowie szybko nauczą się metodologii badań, którą członkowie naszej organizacji posługują się na całym świecie” – podkreśliła koordynatorka akcji.
Najbardziej urozmaicone rafy koralowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajdują się w Zatoce Omańskiej, będącej częścią Morza Arabskiego. Amerykańska organizacja ekologiczna Ref Check zbiera dane od wolontariuszy z prawie 80 krajów na świecie między innymi z Austraii czy Japoni. Opublikowała alarmujące raporty z których wynika, że rafa koralowa ginie głównie w wyniku postępującego globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska. Ocenia się że w tej chwili wyginęło już 20 procent światowego dziedzictwa koralowców. Bez nich zaburzony zostanie ekosystem, z którego korzystają ryby i organizmy żyjące w morzach całego świata.

IAR/Anna Dudzińska/Dubaj/zr

źródło zdjęcia: By Copyright (c) 2004 Richard Ling, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78275

COMMENTS

WORDPRESS: 0