HomePomorskie

Pomnik ofiar zamiast ks. Jankowskiego?

Pomnik ofiar zamiast ks. Jankowskiego?

Zastąpić pomnik ks. Henryka Jankowskiego monumentem ofiar pedofilii w kościele i realnie walczyć ze zjawiskiem przestępczości seksualnej wobec dzieci w tej instytucji. To tylko dwa z listy postulatów “Wiosny” Biedronia, które Beata Maciejewska „jedynka” na pomorskiej liście tej partii do Europarlamentu zaprezentowała w niedzielę 12 maja 2019 r. Towarzyszyła jej posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, członkini rady Fundacji „Nie lękajcie się”, która raport o pedofilii w polskim kościele przekazała papieżowi Franciszkowi. Przed kościołem św. Brygidy w Gdańsku obie panie domagały się świeckiego państwa.

 

– Proponujemy, żeby w miejscu – na szczęście zlikwidowanego przez obywateli – pomnika pedofila, księdza Jankowskiego, na skwerze, któremu odebrano jego nazwisko powstał symboliczny pomnik ofiar pedofilii w kościele – tłumaczy Beata Maciejewska, „jedynka” na pomorskiej liście „Wiosny” do Europarlamentu, ekspertka tej partii ds. zrównoważonego rozwoju i koordynatorka okręgu gdańskiego.

 

Do murku przed biurem parafialnym kościoła św. Brygidy w Gdańsku wspólnie z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus, Maciejewska przyczepiła postulaty dotyczące świeckiego państwa. „Wiosna” domaga się m.in. wycofania nauczania religii ze szkół, likwidacji Funduszu Kościelnego i opodatkowania kościoła.

 

– Postulujemy między innymi prawdziwą walkę z pedofilią w kościele. Prawdziwą, a nie deklaratywną bo dziś tak naprawdę politycy Platformy Obywatelskiej, a nawet Prawa i Sprawiedliwości, deklarują, że chcą walczyć z tym zjawiskiem. To są czcze słowa, nieprawdziwe bo wtedy, kiedy można było coś zrobić, nie zrobiono niczego – zastrzegła kandydatka partii na pomorską europarlamentarzystkę.

 

Obie panie w planach, oprócz spotkania z prezesem Fundacji „Nie lękajcie się” i Jolantą Banach współtworzącą komisję Prawdy i Zadośćuczynienia, miały udział w projekcji filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” zaplanowanej w gdańskim Domu Harcerza. Jednak wydarzenie zostało odwołane. – To jest pierwszy przypadek cenzury publicznego pokazu tego filmu. Dowiedzieliśmy się o tym wczoraj z internetu i bardzo szybko podjęliśmy decyzję by przenieść projekcję do sztabu „Wiosny” na Pomorzu, czyli sopockiego hotelu Villa Ozon – komentuje Beata Maciejewska. – Nie mamy tam sali kinowej, a jedynie taką która pomieści maksymalnie 80 osób, a wiem, że chętnych jest ponad 300 osób. Spodziewamy się, że to będzie to trudne, ale ta sytuacja pokazuje jak bardzo wiele osób jest za świeckim państwem. Wcześniej, o godzinie 17. odbędzie się tam spotkanie z posłanką Joanną Scheuring-Wielgus, które ja poprowadzę. Chcemy porozmawiać przed publicznym premierowym pokazem filmu z ludźmi, którzy są zainteresowani tym tematem – dodaje.

 

red. (aip)

COMMENTS