HomeWIELKA BRYTANIA

Pomnik Lotników Polskich w Londynie uznany za zabytek wyższej klasy

Pomnik Lotników Polskich w Londynie uznany za zabytek wyższej klasy

Pomnik Lotników Polskich w Londynie uznany za zabytek wyższej klasy. W roku osiemdziesiątej rocznicy Bitwy o Anglię monument na zachodnich przedmieściach brytyjskiej stolicy “awansował” z trzeciej do drugiej kategorii.

Pomnik, dzieło Mieczysława Lubelskiego, dołącza do zacnego grona: do słynnej elektrowni na Battersea – tej nad którą na okładce Pink Floyd latała wielka różowa świnia, do Trelick Rower – brutalistycznego arcydzieła, budynku zaprojektowanego przez Erno Goldfingera, do słynnej sali koncertowej Palladium z początku XX wieku czy też Broadcasting House, jednej z siedzib radiowej BBC, zbudowanej w stylu Art Deco.

Polish War Memorial, dzieło Mieczysława Lubelskiego, powstał w 1948 roku, nieopodal bazy RAF w Northolt. To głównie stamtąd startowali nasi piloci podczas wojny. Wykonany z wapienia postument wieńczy orzeł z rozpostartymi skrzydłami. Pod nim znajdują się niemal dwa tysiące nazwisk ludzi, którzy polegli walcząc u boku aliantów.

Angielskie zabytki dzielą się na trzy kategorie: pierwszą, do której należy np. Tower Bridge , drugą z gwiazdką i drugą.

IAR

COMMENTS