29.1 C
Chicago
wtorek, 21 maja, 2024

Pomnik Lenina zlicytowany na Ukrainie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na Ukrainie po raz pierwszy zlicytowano pomnik Lenina. Transakcji dokonały władze miasta Czop. Postument wodza rewolucji od ponad dwóch lat leżał w miejskich magazynach. Na Ukrainie trwa dekomunizacja, w ramach której zdemontowano wszystkie pomniki Lenina i większości innych komunistycznych postaci.

Wykonany z brązu Lenin z miasta Czop waży 4 tony. Według rzeczoznawców, wartość pomnika, to 250 tysięcy hrywien, czyli około 10 tysięcy dolarów. Sam metal, z którego wykonany jest posąg, warty jest dużo mniej, bo 150 tysięcy hrywien.
Chętnych do kupienia pomnika nie było wielu. Do przetargu zgłosił się jeden kupiec, który chciał pozostać anonimowy. Nabył rzeźbę wodza rewolucji za cenę wywoławczą. Na razie nie wiadomo, jaki będzie dalszy los Lenina z Czopu. Lokalne media przypominają, że wcześniej posągiem interesował się kolekcjoner z Węgier.
W leżącym tuż przy węgierskiej granicy Czopie pomnik Lenina zburzono w 2014 roku na fali tak zwanego „leninopadu”, czyli niszczenia pomników Lenina przez obywateli na całej Ukrainie. Z czasem dekomunizacja nad Dnieprem nabyła ram prawnych.
Na Ukrainie demontowane są nie tylko komunistyczne pomniki, ale też dekomunizowane są nazwy ulic i miejscowości. Według ukraińskiego IPN, do tej pory zburzono wszystkie pomniki Lenina. Było ich około 1200. Często władze miast sprzedają takie posągi na złom.

Paweł Buszko-Kijów, Fot. Ilustracyjne

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520