Pomnik Lecha Kaczyńskiego już stoi na pl. Piłsudskiego. Oficjalne odsłonięcie nastąpi 10 listopada

Pomnik Lecha Kaczyńskiego już stoi na pl. Piłsudskiego.  Oficjalne odsłonięcie nastąpi 10 listopada

Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął na placu Piłsudskiego. Choć oficjalne odsłonięcie nastąpi dopiero 10 listopada, już dziś widzieliśmy jak wygląda. Trwa jego montaż. 

 

Do jesieni 2017 r. trwały spory władz Warszawy z rządem o lokalizację pomnika Lecha Kaczyńskiego. W końcu, w październiku 2017 r., minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zdecydował o wyjęciu placu Piłsudskiego i przylegających do niego dwóch działek (przed Hotelem Europejskim i przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa) spod zarządu miasta i przekazaniu ich do dyspozycji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. Niedługo potem, w styczniu 2018 r., szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin ogłosił, że pomnik zostanie usytuowany na placu Piłsudskiego.

Najpierw zamontowany został cokół, następnie, dzień później, właściwa część pomnika, przedstawiająca maszerującego Lecha Kaczyńska. Całość monumentu ma mierzyć 7 metrów, w tym 3 metry zajmuje sam cokół. Zmarły prezydent stoi wyprostowany, trzymając rękę na piersi. Poza przypomina te, przyjmowaną przez polityków podczas zaprzysiężenia na urząd. Pomnik stanął na przeciw odsłoniętego w 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej pomniku ofiar tej tragedii.

Adam Tarski aip

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0