HomePOLSKA

“Pomaganie jest dziecinnie proste”. Rozpoczął się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

“Pomaganie jest dziecinnie proste”. Rozpoczął się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Rozpoczął się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku przebiega pod hasłem “Pomaganie jest dziecinnie proste”. Celem ogólnopolskiej zbiórki jest zakup sprzętu medycznego dla pięćdziesięciu specjalistycznych szpitali dziecięcych. Już wczoraj dzięki wpłatom przez internet zebrano ponad 10 milionów złotych.
W zbiórkę jest zaangażowanych 120 tysięcy osób w 1700 sztabach w Polsce i na świecie – poinformowała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wydrukowano 35 milionów samoprzylepnych serduszek i 190 tysięcy tekturowych skarbonek. W całym kraju, a także za granicą, odbędą się liczne imprezy, pokazy, happeningi oraz koncerty.
WOŚP zbiera pieniądze także za pomocą między innymi wpłat online, za pomocą smsów czy poprzez licytacje w internecie. Do akcji przyłączyła się między innymi para prezydencka – Andrzej Duda przekazał na licytację góralską kurtkę, a Agata Kornhauser-Duda – sukienkę z żakietem. Można też wylicytować np. spotkanie i lunch z Robertem Lewandowskim, rakietę z autografem Agnieszki Radwańskiej, zestaw gadżetów z Zimowej Wyprawy Narodowej na K2 oraz dzień w górach z Andrzej Bargielem.
Wstępne, szacunkowe wyniki zbiórki mają zostać podane po północy.
Fundacja WOŚP podczas poprzedniego – 26. finału w 2018 roku – zebrała ponad 126 milionów złotych. Z rozliczenia opublikowanego przez fundację wynika, że na zakup sprzętu dla podstawowych oddziałów neonatologicznych przeznaczono blisko 76 milionów złotych, ponadto zarezerwowano blisko 33 miliony złotych na dalsze zakupy sprzętu medycznego dla szpitali. Na prowadzenie programu leczenia pompami insulinowymi kobiet wydano ponad 5 milionów, a na prowadzenie programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków – blisko 1,4 miliona złotych. Ponadto sfinansowane zostały: program nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków, program edukacyjny “Ratujemy i uczymy ratować”, zakup karetek specjalistycznych dla szpitali dziecięcych czy zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej. Koszt organizacji poprzedniego finału wyniósł ponad 3,3 miliona złotych.
Jak informuje Fundacja WOŚP, w ciągu 26 finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 951 milionów złotych.

IAR/jj

COMMENTS