Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia kwotę półtora miliarda złotych na dodatkowe świadczenia zdrowotne. Pieniądze będą przeznaczone na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, skrócenie kolejek do specjalisty i świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Procedury zmiany planu finansowego są w toku. Poinformowali o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski i pełniący obowiązki prezesa NFZ Andrzej Jacyna przed rozpoczęciem pierwszej konferencji w ramach ogólnonarodowej debaty „Wspólnie dla Zdrowia”.
Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że dodatkowe środki pozwolą zmniejszyć kolejki tam, gdzie one są najdłuższe. Oprócz operacji zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego, szef resortu zdrowia wymienił konieczność skrócenia kolejek do kardiologa i endokrynologa oraz inne rozliczanie leczenia pediatrycznego. Zapowiedział też przeznaczenie 95 milionów złotych na świadczenia z zakresu diagnostyki obrazowej: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.
Andrzej Jacyna pełniący obowiązki prezesa NFZ powiedział, że najwięcej środków, ponad 700 milionów złotych, będzie przeznaczonych na realizację ustawy dla osób niepełnosprawnych. 277 milionów złotych zaplanowano na sprzęt i wyroby medyczne, natomiast 450 milionów – na świadczenia i rehabilitację. Andrzej Jacyna podkreślił, że świadczenia będą kontraktowane w taki sposób, aby inni pacjenci również mieli odpowiedni dostęp do tych usług zdrowotnych.
500 milionów złotych będzie pochodziło z wpływu zwiększonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast blisko miliard złotych to rezerwa ogólna i środki pochodzące z przesunięć i rozliczeń wewnątrz Funduszu.
Konferencja w ramach debaty „Wspólnie dla Zdrowia” odbywa się w Warszawie.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra /dabr