Półtora miliarda złotych na dodatkowe świadczenia zdrowotne

Półtora miliarda złotych na dodatkowe świadczenia zdrowotne

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia kwotę półtora miliarda złotych na dodatkowe świadczenia zdrowotne. Pieniądze będą przeznaczone na operacje zaćmy, endoprotezoplastykę, skrócenie kolejek do specjalisty i świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Procedury zmiany planu finansowego są w toku. Poinformowali o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski i pełniący obowiązki prezesa NFZ Andrzej Jacyna przed rozpoczęciem pierwszej konferencji w ramach ogólnonarodowej debaty “Wspólnie dla Zdrowia”.

Minister Łukasz Szumowski podkreślił, że dodatkowe środki pozwolą zmniejszyć kolejki tam, gdzie one są najdłuższe. Oprócz operacji zaćmy i endoprotezoplastyki stawu biodrowego, szef resortu zdrowia wymienił konieczność skrócenia kolejek do kardiologa i endokrynologa oraz inne rozliczanie leczenia pediatrycznego. Zapowiedział też przeznaczenie 95 milionów złotych na świadczenia z zakresu diagnostyki obrazowej: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Andrzej Jacyna pełniący obowiązki prezesa NFZ powiedział, że najwięcej środków, ponad 700 milionów złotych, będzie przeznaczonych na realizację ustawy dla osób niepełnosprawnych. 277 milionów złotych zaplanowano na sprzęt i wyroby medyczne, natomiast 450 milionów – na świadczenia i rehabilitację. Andrzej Jacyna podkreślił, że świadczenia będą kontraktowane w taki sposób, aby inni pacjenci również mieli odpowiedni dostęp do tych usług zdrowotnych.

500 milionów złotych będzie pochodziło z wpływu zwiększonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, natomiast blisko miliard złotych to rezerwa ogólna i środki pochodzące z przesunięć i rozliczeń wewnątrz Funduszu.

Konferencja w ramach debaty “Wspólnie dla Zdrowia” odbywa się w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra /dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0