Polskie urządzenia pomiarowe w sondzie kosmicznej lecącej w misji JUICE

Polskie urządzenia pomiarowe w sondzie kosmicznej lecącej w misji JUICE

Polskie urządzenia pomiarowe zaprojektowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN i Astronikę znajdą się w sondzie kosmicznej lecącej w misji JUICE. Zadaniem misji wysyłanej przez Europejską Agencję Kosmiczną będzie zbadanie czterech księżyców Jowisza: Io, Europy, Ganimedesa i Kallisto.

To dowód na to, że polska nauka i gospodarka rozwijają się znakomicie – mówi wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Być może w Polsce nie doceniamy rangi tego sukcesu” – mówi wicepremier. Jarosław Gowin twierdzi, że zaprojektowanie przez Polaków urządzeń do badań w ramach misji NASA INSight i do pomiarach przy misji ESA JUICE to ogromny krok do przodu polskiej myśli, nauki i przedsiębiorców.
Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprojektowało aparaturę do badania pola elektromagnetycznego i właściwości plazmy. Firma Astronika w ramach misji zaprojektowała cztery maszty, które po rozwinięciu wysuwają się na odległość 3 metrów i są zakończone sondami Langmuira do pomiaru pola elektrycznego w przestrzeni. Astronika zaprojektowała także system rozwijanych anten do pomiaru fal elektromagnetycznych w zakresie długości radiowych.
Prof. Hanna Rothkael z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśnia, że badania księżyców Jowisza będą kompleksowe i pomogą zrozumieć budowę i działanie Układu Słonecznego. Profesor wyjaśnia, że choć sonda nie będzie lądowała na żadnym z księżyców, to będzie w stanie diagnozować, jak wyglądają atmosfery, powierzchnie i struktury podpowierzchniowe.
Start sondy zaplanowano na 2022 rok. Jej podróż w kierunku Jowisza będzie trwała 7 lat. Misja zakończy się w 2033 roku lądowaniem sondy na jednym z księżyców Jowisza – Ganimedesie.
Misja JUICE realizowana jest przez wiele krajów. Polacy mogą badać lodowe księżyce Jowisza dzięki współpracy ze Szwedzkim Instytutem Fizyki Kosmicznej w Uppsali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0