HomePILNE

Polskie Stronnictwo Ludowe stawia twarde warunki Platformie Obywatelskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe stawia twarde warunki Platformie Obywatelskiej

Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego podjęła decyzję w sprawie przyszłości ugrupowania i jego startu w nadchodzących wyborach do Sejmu i Senatu. Wybór Ludowców może oznaczać koniec wieloletniej koalicji z Platformą Obywatelską.

Bez głosów “przeciw” Rada Naczelna partii zaakceptowała decyzję prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza o utworzeniu centrowego bloku koalicyjnego z PSL na czele, do którego nie wejdą partie lewicowe. Jednocześnie pozostawiono furtkę do dalszej współpracy z Platformą Obywatelską, jeśli ta nie zdecyduje się związać z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Wiosną i Zielonymi.
“Gdyby zależało nam tylko na zdobyciu mandatów poselskich, to pewnie już miesiąc temu poszlibyśmy w wielkiej koalicji. Nam chodzi o coś więcej. Chodzi o wartości i spójność programową” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.
To także pokłosie niezadowalającego dla Ludowców wyniku wyborów do Parlamentu Europejskiego, za który winą obarczono właśnie brak spójności w kwestiach programu i wyznawanych poglądów.
W reakcji na postawę PSL Grzegorz Schetyna opublikował na Twitterze deklarację w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej. Polityk napisał, że pragnie rozszerzyć koalicję przede wszystkim o PSL i jest gotowy do rozmów w tej kwestii. Negocjacje mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.
Utworzony przez PSL centrowy blok ma nosić nazwę Koalicja Polska. Jego polityka, jak powiedział sam lider partii, będzie charakteryzować się szacunkiem dla wartości i tradycji, ale jednocześnie pozostawać otwarta na nowoczesność. Pełny program nowego ugrupowania nie jest jeszcze gotowy. Zgodnie ze słowami Adama Jarubasa, szefa rady programowej, jego podstawami są zielona energia, żywność dobrej jakości i polityka oparta na samorządach. Najważniejszym postulatem ogłoszono zlikwidowanie opodatkowania emerytur. Jak zapowiadają Ludowcy, do ostatecznego wykrystalizowania się programu dojdzie w toku kampanii, na podstawie rozmów z obywatelami Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Twitter/PSL/Pilecki/sjo

COMMENTS