30.3 C
piątek, 21 czerwca, 2024

Polskie siatkarki od zwycięstwa rozpoczęły eliminacje do MŚ

Reprezentacja Polski siatkarek od zwycięstwa rozpoczęła eliminacje mistrzostw świata 2018. Drużyna Jacka Nawrockiego wygrała 3:0 z Cyprem. W środę zagra z Islandią.

Cypryjskie siatkarki patrzyły na siebie wielkimi czarnymi oczami, nie dowierzając, co się dzieje na parkiecie. Pierwsza część pierwszego seta była niespodziewanie wyrównana. O ile ich błędów można było się spodziewać, o tyle Polki myliły się zbyt często. Szczególnie słabo przyjmowały. Do tego nie utrudniały rywalkom pracy, grając niedokładnie. W rytm drużynę próbowały wprawić zwłaszcza Zuzanna Efimienko ataki ze środka i Natalia Mędrzyk ze skrzydła oraz zagrywką. I to się udało. Im dalej w set, tym przewaga drużyny Jacka Nawrockiego rosła. Swoje zaczęła dokładać Berenika Tomsia, co przy dobrym rozegraniu Joanny Wołosz wyglądało jak kolejny dzień w biurze. Partia wygrana do 14 musiała nieco rozluźnić gospodynie, bo drugi set rozpoczął się… jak pierwszy, czyli od prowadzenie Cypru. W kolejnych minutach także było niemal identycznie. Różnica polegała na tym, że Polki nie złapały rytmu po 1/3 partii, a ich gra falowała. Efektowne akcje (znów bardzo dobrze rozgrywała Wołosz) przeplatały prostymi błędami. Do tego słabo grały w ataku. Bo jednak gdyby po drugiej strony siatki był odrobinę lepszy przeciwnik, to niewykluczone, że problemy ze zwycięstwem byłyby większy. Cypr to jednak słaba drużyna. W rankingu FIVB zajmuje 44. miejsce. Momentami zawodniczki sprawiały wrażenie, jakby pomyliły dyscypliny i odsuwały się od lecących piłek jak w zbijaku. Tym większe było zdziwienie, gdy po kilku minutach trzeciej partii było 7:1… dla Cypryjek. Pościg się udał. Polki dogoniły rywalki przy 11. punkcie. Następnie seria ataków i bloków Mędrzyk i Efimienko oraz normalne zagrywki Tomsi sprawiły, że Biało-Czerwone odskoczyły na dziewięć punktów. We wtorek w hali Torwar w Warszawie niemożliwe było, żeby taką przewagę roztrwonić. Wygrały tego seta do 15 i cały mecz 3:0. We wcześniejszych meczach Czeszki wygrały ze Słowaczkami 3:1 (18:25, 25:15, 25:17, 25:16), a Serbki z Islandkami 3:0 (25:13, 25:15, 25:9). W środę Polska zagra z Islandią. W kolejnych dniach ze Słowacją, Czechami i Serbią. Na mistrzostwa świata w Japonii z Warszawy pojedzie tylko zwycięzca turnieju. Drugi zespół zagra w dodatkowym turnieju w sierpniu, z którego awansują dwie drużyny.

Polska – Cypr 3:0 (25:14, 25:17, 25:15) Polska: Agnieszka Kąkolewska, Berenika Tomsia, Zuzanna Efimienko, Joanna Wołosz, Natalia Kurnikowska, Malwina Smarzek, Agata Witkowska (libero) oraz Patrycja Polak, Marlena Pleśnierowicz, Tamara Kaliszuk. Trener: Jacek Nawrocki