Polskie Radio i ZAiKS ogłaszają konkurs na przebój roku „Piosenka na 100”

Polskie Radio i ZAiKS ogłaszają konkurs na przebój roku „Piosenka na 100”

Polskie Radio oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają wokalistów, muzyków, twórców i wydawców do wzięcia udziału w konkursie na polski przebój roku. W ramach podpisanej dziś umowy, Polskie Radio jest odpowiedzialne za promocję konkursu „Piosenka na 100”, natomiast ZAiKS ufunduje nagrody. 

Do wygrania nawet 100 tysięcy złotych. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 100-lecia działalności ZAiKS-u i ma za zadanie popularyzację twórczości polskich autorów oraz ich prezentację wśród słuchaczy Polskiego Radia – mówi wiceprezes rozgłośni, Mariusz Staniszewski. Zaznacza, że artystom trudniej przebić się na rynku światowym i Polskie Radio jest ta instytucją, która najsilniej wspiera polskich artystów, promując ich na swoich antenach.
Pula nagród w konkursie “Piosenka na 100” wynosi 100 tysięcy złotych brutto. Kwota ta może trafić do autorów jednego przeboju w przypadku, gdy zostanie doceniony w trzech kategoriach: muzyka, tekst i wykonanie. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo przyznania nagrody pieniężnej dwóm lub trzem piosenkom, przy czym w każdej kategorii wysokość nagrody wynosi 30 tysięcy złotych. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler liczy na ponadczasowe i wyjątkowe utwory. Jak powiedział, są takie utwory, których chcemy słuchać wszędzie i zawsze do nas wracają. Janusz Fogler powiedział, że zwrócił się do twórców, aby w rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególnie się zmobilizowali.
Konkurs rozpocznie się 12 lutego, a piosenki – niepublikowane wcześniej i napisane w języku polskim – można zgłaszać do 2 kwietnia. Między 3 a 16 kwietnia kapituła wybierze 10 najlepszych utworów. Od 18 do 29 kwietnia słuchacze Polskiego Radia będą głosować na wybrane przez siebie kompozycje poprzez stronę internetową piosenkana100.polskieradio.pl oraz SMS-y. Spośród pięciu utworów, które otrzymają największą liczbę głosów, kapituła w dniach od 1 do 18 maja wybierze zwycięski utwór.
Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. W kapitule konkursu znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek między innymi zespołu Perfect – Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik Redakcji Muzycznej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – kierownik Redakcji Muzycznej radiowej Jedynki.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Katarzyna Ingram/dwi/Siekaj

fot. Polskie RAdio

COMMENTS

WORDPRESS: 0