HomeCiekawostki

Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza… Finał konkursu “Na wsi najlepiej”

Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza… Finał konkursu “Na wsi najlepiej”

Polskie jedzenie, piękna przyroda, spokój i cisza – to największe zalety wsi, które pokazał konkurs “Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”.

Konkurs po raz drugi zorganizowała Polska Organizacja Turystyczna. Jrgo celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Zgłosiło się 169 właścicieli ośrodków agroturystycznych z całego kraju, którzy rywalizowali w czterech kategoriach: “wypoczynek na wsi”, “wypoczynek u rolnika”, “tradycyjna kuchnia polskiej wsi” i “oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi”.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił w trakcie uroczystości, że polska wieś ma wszystko, czego potrzebują turyści. “Często jest tak, że cudze chwalicie, a swego nie znacie. Może ktoś woli leżeć na plaży w Chorwacji, to jest jego wybór. Ale bogactwo przyrodnicze, kulinarne, kulturowe polskiej wsi jest tak olbrzymie, że trzeba robić wszystko, żeby móc to przybliżyć. I taki konkurs znakomicie temu służy” – powiedział minister Ardanowski.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk uważa, że konkurs pokazuje coraz wyższy poziom polskiej agroturystyki. “Laureaci mają bardzo indywidualne podejście do biznesu. To widać. Kapituła konkursu doceniła, że oferta jest skrojona na miarę, bardzo dopasowana do indywidualnych potrzeb. To właśnie klucz do sukcesu” – podkreślił Robert Andrzejczyk.

W kategorii “Wypoczynek na wsi” wygrało gospodarstwo Katarzyny Siwiec z Celejowa pod Kazimierzem Dolnym. Jak mówi właścicielka agroturystyki, oprócz przyrody i okolicznych zabytków, turyści doceniają kuchnię. “Przede wszystkim staramy się wykorzystywać jabłko. I jabłko króluje w naszym gospodarstwie. Jabłko we wszystkich możliwych odsłonach. Pieczone są jabłka, duszone są jabłka, szarlotka, babka z jabłek i nawet bigos, który bardzo gościom smakuje. I niewiele osób poznaje, że jest to bigos z jabłka, a nie z kapusty” – powiedziała Katarzyna Siwiec.

Polska Organizacja Turystyczna zapewnia zwycięzcom promocję w specjalnych albumach, udział w filmach i publikacjach.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Martyna Szymczakowska/ap/sjo

COMMENTS