Polskie inwestycje gazowe mają zielone światło do ubiegania się o duże dofinansowanie unijne

Polskie inwestycje gazowe mają zielone światło do ubiegania się o duże dofinansowanie unijne

Parlament Europejski utrzymał listę „Projektów Wspólnego Zainteresowania”, na której znalazły się inwestycje energetyczne między innymi z Polski. Odrzucenia listy chcieli między innymi Zieloni, według których jest ona „niezgodna z projektem Europejskiego Zielonego Ładu”.

Na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania są najważniejsze europejskie inwestycje energetyczne. Umieszczenie na liście daje zielone światło do ubiegania się o duże dofinansowanie unijne.

Wśród dotowanych projektów mogą się znaleźć między innymi duże polskie inwestycje, w tym gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski, budowa pływającego terminala na gaz ciekły LNG w Gdańsku, połączenia gazowe z Litwą i Słowacją, a także ropociąg Brody-Adamowo.

Odrzucenia listy chcieli Zieloni – właśnie dlatego, że znalazły się na niej między innymi projekty gazowe. Według organizacji ekologicznych dotowanie paliw kopalnych stoi w sprzeczności z unijną polityką walki z globalnym ociepleniem.

Utrzymanie listy chwalili tymczasem Polscy europosłowie z różnych ugrupowań. Wskazywali na rolę inwestycji energetycznych w rozwoju gospodarczym i bezpieczeństwie międzynarodowym.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/jf/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0