Polskie firmy narażone na cyberataki

Polskie firmy narażone na cyberataki

Cztery na pięć firm odnotowało w minionym roku przynajmniej jeden cyberatak – wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą KPMG. Jedna trzecia firm ankietowanych przedsiębiorców odnotowała wzrost liczby takich ataków.

Jednocześnie firmy wysoko oceniają poziom swoich zabezpieczeń. Chcą też inwestować w podnoszenie świadomości pracowników dotyczących cyberzagrożeń. Jak wskazuje dyrektor do spraw cyberbezpieczeństwa w KPMG – Michał Kurek ankietowani specjaliści do spraw bezpieczeństwa elektronicznego najbardziej obawiali się ataków hakerskich, tak zwanego złośliwego oprogramowania, słabości czynnika ludzkiego czy ataków na aplikacje.

Jedna na dziesięć firm ma wyznaczoną osobę, która odpowiada za cyberbezpieczeństwo. W pozostałych za tę dziedzinę odpowiadają dyrektor, bądź pracownicy działów informatycznych.
Wśród problemów, które utrudniają poprawę bezpieczeństwa, jest brak wykwalifikowanych pracowników. Na ten problem wskazuje blisko połowa badanych.
Badanie „Barometr cyberbezpieczeństwa” zrealizowano na przełomie listopada i grudnia 2017 na próbie 101 firm o rocznych przychodach powyżej 50 milionów złotych.
Przeprowadzono je wśród osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informatyczne.

IAR / Karol Tokarczyk/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0