28.3 C
Chicago
piątek, 12 lipca, 2024

Polski samochód elektryczny Izera będzie produkowany w Jaworznie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polski samochód elektryczny Izera będzie produkowany w Jaworznie na Śląsku. Produkcja ma się rozpocząć w 2024 roku. Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dziś podpisano porozumienie w tej sprawie.

 

Jak powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wybór Jaworzna jako miejsca produkcji Izery był podyktowany między innymi względami ekonomicznymi i logistycznymi. „To tutaj bije przemysłowe serce Polski” – mówił Michał Kurtyka. „Śląsk jest dynamicznym regionem. Jest tu wiele fantastycznie wykształconych osób. Dobre uczelnie techniczne produkują nowe kadry. Śląsk jest również regionem, który bardzo mocno postawił na przemysł samochodowy”- dodał.

 

Według szacunków, pracę przy budowie polskiego samochodu elektrycznego ma znaleźć około 15 tysięcy osób, z czego 3 tysiące osób w zakładzie w Jaworznie oraz 12 tysięcy osób u dostawców i kooperantów.

 

Projekt budowy Izery koordynuje spółka ElectroMobility Poland. Jej prezes Piotr Zaremba powiedział, że duża część podzespołów Izery będzie produkowana na Śląsku. „W zależności od obszaru samochodu, na Śląsku będzie powstawało od 30 do 80 procent komponentów” – mówił Piotr Zaremba. „Bardzo duży potencjał produkcji dotyczy elementów zewnętrznych, czyli poszycia samochodu. Mowa nie tylko o elementach z tworzyw sztucznych, czyli zderzakach, grillach i spojlerach, ale też o poszyciach stalowych, takich jak błotniki, klapy, drzwi i słupki”- wyjaśniał
Budowa nowej fabryki w Jaworznie ma się rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku. Zakład ma produkować około 150 tysięcy samochodów rocznie. Piotr Zaremba podkreślił, że Izera będzie dostępna w kilku wariantach; hatchback, SUV oraz kombi. Dodał, że nowy samochód ma być konkurencyjny na rynku.

 

„To będzie dobrej jakości samochód, który nie będzie odbiegał w niczym od samochodów konkurencji” – powiedział prezes ElectroMobility Poland. „Izera będzie oferowana w atrakcyjnym systemie raty miesięcznej, która będzie obejmowała również koszty energii elektrycznej. Nasze założenie jest takie, że rata miesięczna ma być niższa od samochodu spalinowego tej samej klasy”- mówił.
Uruchomienie produkcji polskiego samochodu elektrycznego będzie kosztowało około 5 miliardów złotych, z czego 2 miliardy złotych pochłonie budowa fabryki Izery w Jaworznie.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/i wz/w dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520