HomePOLSKA

Polski rząd ignoruje ustawę 447? “Nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski”

Polski rząd ignoruje ustawę 447? “Nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski”

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oświadczył, że tak zwana ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski.

Ustawa, przyjęta w zeszłym roku przez amerykański Kongres, dotyczy majątków skonfiskowanych w czasie drugiej wojny światowej ofiarom Holokaustu, a także przejętych po wojnie przez władze komunistyczne. Daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu prawo wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców.

Michał Dworczyk podkreślił w Trójce, że ustawa ta nie ma żadnych skutków prawnych dla Polski. Dodał, że można ubolewać nad tym, iż pewne osoby próbują wykorzystywać uchwalenie ustawy politycznie.

Gość Trójki oświadczył, że Polska może po drugiej wojnie światowej dochodzić reparacji, należnych ze strony Niemiec, natomiast nie jest nikomu niczego winna. Nawiązując do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o przyjęciu prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, Michał Dworczyk powiedział, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/zrCOMMENTS